Krediyi Bulmak Kolay Ama Harcamayı Kısmak?

Krediyi Bulmak Kolay Ama Harcamayı Kısmak?
Amerikalı New York Times, gazetesi Türkiye'de balon olup olmadığını masaya yatırdı.

Tüketici harcamalarına dikkat çeken gazete, artık müşterilerin SMS'le dahi krediye ulaşabildiği belirtilirken, artan faizlere rağmen 'açgözlü Türkler'in harcama yapmaya ve borç almaya devam ettiğini yazdı

ABD'de yayınlanan New York Times gazetesi, Türkiye ekonomisini mercek altına aldı. Türkiye'nin hızla büyüyen ekonomisinin artık düşüşe geçebileceği öne sürülen Landon Thomas Jr. imzalı makalede şu ifadeler dikkat çekti: 'Bugün borsacılar, 150 bin dolarlık Audi ve BMW arabalar almak için 4 ay sıra bekliyor. İstanbul'da bir gayrimenkul şirketi rekor bir işlemle 100 dönümlük bir arazi için 800 milyon dolar ödedi. Fakat ekonomideki aşırı ısınmaya ilişkin en önemli işaret, olağan bir şüpheliden geldi: Agresif bankalar! Bugün bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için oldukça yaratıcı yollar buluyorlar. Tek bir SMS veya ATM'den yapılacak bir işlemle kredi mümkün.

TÜRKLER BORÇ ALMAYA VE PARA HARCAMAYA DEVAM EDİYOR
Türkiye'de şişen ekonominin düşüşe geçebileceğinin altı çizilen makalede, Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık politikasının ve Ali Babacan'ın 'Gerekirse polisiye tedbirler alırız' açıklamalarının, kredi genişlemesini sınırlandırmaya yönelik ciddi adımlar olduğu da belirtildi. Makalede şöyle devam edildi: 'Problem şu. Bankalar ipleri ellerinde tutamıyor. Bu para politakasına başlanalı 6 ay oldu ama açgözlü Türkler borç almaya ve harcamaya devam ediyor. Beklendiği gibi bankalar kredi faizlerini artırdı ama krediye ulaşmanın inanılmaz derecede kolay olması, özgürce harcayan Türklerin sayısının azalmasına engel oluyor.'

Bankacılık hiç bu kadar güçlü olmamıştı
YAZIDA Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Açıkalın'ın görüşlerine de yer verildi. Açıkalın'ın görüşleri şöyle: 'Ekonominin bu yıl yüzde 4.5 büyümesine öngörüyoruz. Kontrol edilebilir bir rakam. Batık kredilerin toplamdaki oranı son derece düşük. Türkiye bankacılığı hiç bu kadar iyi olmamıştı. Hükümetin 2001'den sonra aldığı önlemler, ekonominin yüzde 4.9 daraldığı son krizde bankacılık sistemini korudu.

Türkler özgürce harcıyor

MERKEZ Bankası, zorunlu karşılıkları artırarak bankaların borç verme kapasitesini azalttı. Aynı şekilde ülkenin ekonomiden sorumlu ismi Ali Babacan, gerekirse polisiye tedbirler bile alınabileceğini açıkladı. Buradaki sorun artık bankaların eskisi gibi ipleri tam olarak elinde tutamaması. Ekonomideki bu yeni politika 6 aydır devam ediyor fakat açgözlü Türk müşteriler harcamaya ve borç almaya devam ediyor. Beklenildiği gibi bankalar faizleri artırarak, kredileri pahalılaştırdı. Fakat krediye ulaşmanın inanılmaz derecede kolay olması, özgürce harcayan Türklerin sayısının azalmasına engel oluyor.

Erdoğan söz verdi, bu kez çöküş olmayacak

YAZIDA ayrıca 'Türkiye son yıllarda diğer gelişmekte olan ülkelerden çok daha fazla gelgitler yaşadı. Bunların hepsinde de yüksek büyüme rakamları krizlerle son buldu. Fakat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu kez böyle olmayacağının sözünü veriyor. Herkesin kriz öncesinde söylediği gibi... Fakat Türkiye'de hem hükümet hem de işadamları, artık halkın bu iflas sendromunu yendiğini ve yasa koyucuların yumuşak bir iniş için oldukça hazırlıklı olduğu görüşünde' denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com