Kriptoloji Yaz Okulu etkinliği

Kriptoloji Yaz Okulu etkinliği
Hisarcık ilçesine bağlı Dereköy beldesinde yaşayan ilköğretim okulu öğrencisi, TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü'nün ilköğretim öğrencileri için düzenlediği, Türkiye'deki okullardan sadece 35 öğrencinin kabul edildiği Kr

Hisarcık ilçesine bağlı Dereköy beldesinde yaşayan ilköğretim okulu öğrencisi, TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü'nün ilköğretim öğrencileri için düzenlediği, Türkiye'deki okullardan sadece 35 öğrencinin kabul edildiği Kriptoloji Yaz Okulu etkinliğine katıldı.
Kütahya'nın Hisarcık ilçesi Şeyhler ilköğretim okulunda 8. Sınıfa geçen ve matematik ortalaması yüksek olan İbrahim Şener, TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü'nün ilköğretim öğrencileri için düzenlediği ve Türkiye'deki okullardan sadece 35 öğrencinin katıldığı Kriptoloji Yaz Okulu etkinliğini başarı ile tamamladı.
Hisarcık ilçesi Dereköy beldesinde oturan ve buradaki ilköğretim okulunun geçen yıl depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kapatılmasının ardından 3 kilometre uzaklıktaki Şeyhler ilköğretim okulunda öğrenim gören İbrahim Şener, 5 yaşında babasını kalp krizi sonucu kaybetti. Bunun üzerine annesiyle birlikte o günden bu yana zor şartlar altında dedesi ile beraber tek katlı bir evde kalmaya başladı. Okulda matematik ve diğer derslerdeki başarısı öğretmenlerinin dikkatini çeken İbrahim, Matematik öğretmeni Esra Kahya'nın gayretleri sonucu TÜBİTAK Bilgem Uekae içerisinde faaliyet gösteren ve 1994 yılından beri çalışmalarına devam Kripto Analiz Merkezinin bu süre zarfında oluşan bilgi birikimi ve deneyimin genç nesillere aktarılması ve ülkemizde kriptoloji biliminin daha iyi tanıtılması amacı ile bu yıl ilköğretim öğrencilerine yönelik düzenlendiği ve sadece 30 öğrencinin katılabildiği ilköğretim okulları Kriptoloji yaz okulu etkinliğine katılarak 4 günlük eğitimi başarı ile tamamlayarak katılım belgesi aldı.
İbrahim Şener'in içindeki ''matematik cevheri ''ni keşfeden Matematik Öğretmeni Esra Kahya, “ TUBİTAK'tan okulumuza gelen yazı üzerine 7. Sınıftan 8. Sınıfa geçen ve matematik ortalaması 97 olan İbrahim Şener'in Kriptoloji yaz okuluna katılabilmek için şartları tutuyordu. Bunun üzerine gerekli müracaatımızı yaptık. Daha sonra TUBİTAK yetkilileriyle telefon ile görüştüğümde Kriptoloji Yaz Okulu etkinliğine Türkiye'deki birçok okuldan müracaat olduğunu bu nedenle etkinliğe katılacak öğrencilerin noter huzurunda yapılacak çekiliş sonucu belirleneceğini belirttiler. Bir süre sonra öğrendik ki kura sonucu 30 kişi asil, 10 kişi de yedek listesine alınmış. Yedek listesinde bizim öğrencimiz de bulunuyordu. Bizzat görüştüğüm yetkililere ısrarla öğrencimizin yetim olduğunu, köyden geldiğini bu etkinliğe katılmaya çok hevesli olduğunu söyledim. Bunun üzerine oradaki yetkili, öğrenciyi kontenjandan Kriptoloji Yaz Okulu etkinliğine alabileceklerini söyledi. Bunun üzerine İbrahim, dedesi Süleyman Esen ile birlikte TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi'nde bulunan TÜSSİDE (Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü) tesislerinde gerçekleştirilecek olan İlköğretim Öğrencileri İçin Kriptoloji Yaz Okuluna giderek 4 gün süren eğitimi başarı ile tamamlamış ve katılım belgesi almaya hak kazanmıştır. Kriptolojinin(şifre bilimi ) durmadan beyni çalıştırdığı bilinmektedir. Beynin fazla çalışması öğrencinin derslerini ve hayatını olumlu yönde etkileyecektir. Kısacası Kriptoloji insanın düşünme yeteneğini attırmaktadır. İbrahim bizlerin yüzünü kara çıkarmamış ve Türkiye'de sadece 35 kişiye nasip olabilecek İlköğretim Öğrencileri İçin Kriptoloji Yaz Okulunu başarı ile tamamlayarak katılım belgesi almıştır. Kendisinin başarılarının burada kalmayacağını ve bu başarısını daha da üst seviyelere çıkaracağını ümit ediyorum. “ diye konuştu.
Kriptoloji yaz okulu eğitimini başarı ile tamamlayan İbrahim Şener, matematik profesörü olacağını vurgulayarak, “ Çekinerek gittiğim Kriptoloji yaz okulundan daha sonra büyük zevk almaya başladım ve şifreleme bilimi hoşuma gitmeye başladı. Benim için her yönden faydalı oldu. Babamın öldüğü 5 yaşımdan bu yana bana büyük emeği geçen dedem ve annemi utandırmadığım için çok mutluyum. İnşallah çok çalışarak hedefime ulaşacağım. “ dedi.
TÜBİTAK yetkilileri, İlköğretim Öğrencileri İçin Kriptoloji Yaz Okulu açma amaçlarını şu şekilde açıkladılar, “Matematiğin en yaygın uygulama alanlarından olan kriptoloji (şifre bilim) günlük hayatımızda cep telefonu kullanırken, internette dolaşırken, e-postalarımızı okurken, arabalarımızı uzaktan kilitlerken, internetten alış veriş yaparken, uçak bileti alırken hiç farkında olmasak da kullandığımız bir bilim dalıdır. Bu bilim dalı ülkemizde genç nesiller tarafından yeterince iyi tanınmamaktadır. Günümüzde ülkelerin teknik alanda ilerlemelerinin, ancak yoğun katma değer gerektiren, yenilik içeren çalışmalarla başarılaşabileceği bir döneme girilmiştir. Özellikle genç kuşakların, bu dönemin gereklerine uygun bilgilerle donatılması ilerleme için elzemdir. Matematik ve uygulama alanlarının gençlere tanıtılması, hem ileride teknik alanlarda çalışan yurttaş sayısının ve bilgi birikiminin artmasına, hem de gençlerin diğer öğrenim alanlarında, matematik uğraşı ile elde ettikleri bilgileri kullanarak daha başarılı olmalarına yardımcı olacaktır. Kriptoloji Yaz Okulu eğitimi ile birlikte kriptoloji bilimi öğrencilere matematiğin bir uygulaması olarak tanıtılıp, farkındalığının artırılması amaçlanmaktadır. Şifre nedir, şifre çözme nedir, mahremiyet nedir, neden güvenlik önemlidir, hiçbir şey gizli kalmasa ne tür sorunlarla karşılaşırız gibi sorular üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda öğrencilerin bilime ve teknolojik gelişimlere bakış açısı, problem çözme ve sosyal becerilerinin artması hedeflenmektedir. “ dediler.
KRİPTOLOJİ NEDİR?
Kriptoloji, şifre bilimidir. Çeşitli iletilerin, yazıların belli bir sisteme göre şifrelenmesi, bu mesajların güvenlikli bir ortamda alıcıya iletilmesi ve iletilmiş mesajın deşifresiyle uğraşır.Günümüz teknolojisinin baş döndürücü hızı göz önünde alındığında, teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan güvenlik açığının da taşıdığı önem ortaya çıkmaktadır. Kriptoloji; kişiler arası veya özel devlet kurumları arasındaki iletişmelerden, sistemlerin oluşumunda ve işleyişindeki güvenlik boşluklarına kadar her türlü dalla alakalıdır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com