Kritik Görüşmeden Satırbaşları!

Kritik Görüşmeden Satırbaşları!
Hükümetle BDP, TBMM'de bir araya geldi..

Hakkâri'de meydana gelen ve 9 sivilin ölümüyle sonuçlanan mayınlı saldırı nedeniyle ertelendiği duyurulan hükümet-BDP görüşmesi saat 14.00'te TBMM'de başladı ve 1 saat 45 dakika sürdü.

Görüşmeye hükümet kanadından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin katılırken BDP'den Eşbaşkanlar Gülten Kışanak ile Selahattin Demirtaş katıldı.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın toplantı sonrası yaptığı açıklama şöyle:

Sayın Cemil Çiçek ve Sayın Sadullah Ergin'le görüştük. Aslında geçen hafta yapılması planlanan görüşme Hakkâri'deki, bütün halkı üzüntüye boğan katliam nedeniyle ertelenmişti, bugün gerçekleştirdik.

BDP olarak mecliste bulunduğumuz günden bu yana bu kanalları işletmeye çalıştık. Bu görüşme her şeyden önce bütün sorunlarımızın tartışarak çözülebilmesi açısından umut ediyorum ki bir vesile olur. Bütün partiler arasında bir diyalog sürecinin başlamasına da vesile olur. Bu açıdan biz bu görüşmeyi önemsiyoruz. Şüphesiz ki tek bir görüşmede bütün sorunların çözülmesi mümkün değil. Sadece hükümet ve BDP arasında anlaşma sağlanması da sorunların çözümü anlamına gelmez. Sadece bir diyaloğun olabileceğini, aslında sorunları tartışma açısından önümüzde bir engel olmadığın gösterir.

YENİ ANAYASA
Ülkedeki demokratik özgürlükler ve barış probleminin çözümüne katkı sunacak, demokrasiyi kurumsallaştırıp güçlendirebilecek bir yeni anayasa sürecinin de referandum sonrası başlaması gerektiğini düşünüyoruz. Yeni anayasa tüm meselelere en çok hizmet edecek çalışmadır. BDP olarak yeni bir anayasa sürecini desteklediğimizi, katkı sunucu olabileceğimizi, geciktirilmemesi gerektiğini ifade ettik. Yine yapılacak yeni anayasanın hangi yol ve yöntemlerle hazırlanacağı konularında da biz BDP olarak fikirlerimizi aktardık. Sanırım hükümet sözcüleri sizlerle görüşmeye ilişkin görüşlerini paylaşacak.

Biz BDP olarak tartışmaların, görüşmelerin sürmesini istiyoruz. Partiler arası diyaloglar sürmezse, öylesi tek bir görüşmeden veya niyetleri ifade eden görüşmelerden çözüm çıkmaz. Bir kez daha ilginizden dolayı teşekkür ediyorum. Barış ve Demokrasi Partisi barışa da demokrasiye de katkı sunmaya hazırdır. Hükümetin de şu saatten sonra daha cesur, siyasi kararlılık ve siyasi cesaret göstereceğini umuyoruz.

PKK'NIN EYLEMSİZLİK SÜRECİ
Şüphesiz ki bu konunun doğrudan muhattabı BDP değildir. Türkiye'nin hiç bir kentine hiç bir cenazenin gitmemesi için çalışması gereken siyasi partilerden biriyiz.

Yeni anayasa çalışma sürecinde partimizin programında olan bütün konuları aktarma anlamında çalışacağımızı belirtiyoruz. Bu görüşmenin özel gündemi değildi tabii bu. Varsa başka öneriler, STK'ların önerileri de tartışılabilmelidir. Hükümetin yapması gereken buna öncülük etmektir. Bunlar siyasi mücadeledir bizim açımızdan.

Diğer çevrelerin de diyaloglara verdikleri değer partimiz kadar güçlü olur umarım.

Atmosfer yeni bir anayasa isteyenlerin Türkiye'de bu kadar güçlü olduğu bir ortam, şüphesiz ki olumlu bir ortamdır. Mesele bunu ne kadar değerlendirebileceğimizdir. İzlemek istiyoruz, mücadelesini sürdüreceğiz. Çözümü kolaylaştıran bir çok faktör birarada şu anki ortamda tabii ki.

Bir görüşmeye bu kadar tarihi anlam, önem vermek iyi değil. Bunlar olağan görüşmeler olmalıdır ve sürmelidir. Bir görüşme ne çözüm ne çözümsüzlük yaratır. Tek bir görüşmeyle fikirleri sadece aktarma fırsatı bulurlar. İlk görüşme değil, hükümetle DTP arasında görüşmeler oldu. Sadece denk gelmiş olduğu siyasi ortam tabii ki önemlidir, önemsiz demiyoruz. Bundan sonra daha fazla çözüm arayışı için bu görüşme ortam yaratmıştır. Siyasi partilerin birlikte tartışabileceği bir müzakere sürecine döndürmek istiyoruz.

Yeni bir randevu talebimiz yok ama umudumuz o, buna sadece tek başına BDP karar veremez.

DTK bölgenin en büyük sivil toplum platformudur. Söyleyeceği sözünün dinlenmesi gerektiğini belirttik, umut ediyoruz ki değerlendirilecektir. BDP'ye yönelik tasfiye planları uzun süredir hayattadır. Biz asla böylesi bir plana teslim olmadık. BDP her zaman siyasi olarak varolmaya devam edecektir. Tutuklamalara, baskılara karşı parti olarak çetin bir demokratik mücadele yürüttük. Biz ayakta kalmaya devam edeceğiz.

Gizli bir görüşme TBBM'de ve Başbakan'ın çalışma ofisinde olmaz. Manipülatif girişimleri önleme açısından basının toplantı sonrası bilgilendirme hakkını rahatça kullanması açısından böyle bir şey oldu. Meclisteki iki parti bu şekilde gizli görüşemez.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com