Kritik tarih 15 Haziran

Kritik tarih 15 Haziran
Anayasa Mahkemesi raportörü, CHP’nin açtığı kritik davada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresini 7 yıl olarak düzenleyen geçici maddenin iptal isteminin reddini talep etti.

CHP, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun iptali için başvurmuştu. Yüksek Mahkeme, bağlayıcılığı olmayan rapordaki bu görüş doğrultusunda ret kararı verirse; Gül’ün görev süresi 7 yıl olacak ve 28 Ağustos 2014 tarihinde sona erecek. Raporda, Gül’e getirilen “ikinci defa seçilememe” kuralının da anayasaya aykırı olduğu ve iptali yönünde görüş bildirildi.

Anayasayla getirilen iki defa seçilme hakkının “İki defa seçilememeleri kuralı dahil, Anayasanın değişiklik öncesi hükümlerine tabidir” denilerek, sonradan çıkan yasanın geçici maddesiyle değiştirilemeyeceği vurgulandı. Davada esastan kararı Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın başkanlığındaki Anayasa Mahkemesi Heyeti verecek. Yüksek Mahkemenin, Yüce Divan yargılaması nedeniyle kritik başvuruyu gelecek hafta cuma günü görüşebileceği bildirildi.

Mahkemenin önündeki üç karar seçeneği şöyle: 1-İptal, 2-Ret, 3-Kısmi iptal. Raporla ilgili haberler medyaya sızdığı sırada toplantı halindeki Yüksek Mahkeme üyeleri tepki gösterdi. Bir Anayasa Mahkemesi yetkilisi, raporun karar gibi verildiğini savundu. Aynı yetkili davayla ilgili bugün kamuoyuna bir açıklama yapılabileceğini söyledi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com