Kritik Toplantı İptal Oldu

Kritik Toplantı İptal Oldu
Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları’nın Ukrayna Cumhurbaşkanı ile toplantısı iptal edildi

AFP'ye konuşan Batılı bir yetkili; Ukrayna lideri Yanukoviç ile Almanya, Fransa ve Polonya dışişleri bakanları arasında bugün Kiev'de yapılması planlanan görüşmenin iptal edildiğini söyledi. Yetkili, "Görüşme güvenlik gerekçesiyle iptal oldu. Kiev'in merkezi tamamen güvensiz" dedi.

İktidarlar ana muhalefet partileri arasında gece sağlanan ateşkes sabaha karşı 03.00 sularında aşırı milliyetçi “Sağ cephe” bloku tarafından bozuldu. Sağ cephe, “Trizub”, “Vatansever Ukrayna”, “Beyaz balyoz”, “Sosyal Nasyonal Asamble” ile “Una Unso” partileri birleşiminden oluşuyor. Sağ blokun lideri sayılan Dmitriy Yaroş sabaha karşı Maidan kürsüsüne çıkarak, “Biz kimseyle ateşkes imzalamadık. Yatsenyuk, Kliçko ve Tyagnibok’a Yanukoviç’in verdiği sözler zaman kazanma taktiğinden başka bir şey değildir. Bu yüzden biz sağ cephe olarak düşmanın toparlanmasına izin vermemek için ateşkese itaat etmiyor, karşı saldırıya geçiyoruz” dedi.

Yaroş’un bu açıklamasından kısa bir süre sonra Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı başta olmak üzere ülke çapında çatışmalar yeniden başladı. (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com