Kritik toplantıda Suriye vurgusu!

Kritik toplantıda Suriye vurgusu!
ABD Başkanı Obama, ve İngiltere BaşbakanıCameron ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesine resmi ziyarette bulunan İngiltere Başbakanı David Cameron ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Obama, Beyaz Saray'da düzenlenen toplantıda, ABD, İngiltere ve NATO müttefiklerinin, Afganistan'da ''İnkar edilemez gelişme kaydettiklerini'' belirterek, iki ülkenin, Afganları eğittiklerini ve Taliban'ı parçaladıklarını söyledi.

Barack Obama, NATO güçlerinin, Afganistan'da 2013 yılında destek rolüne geçmekte kararlı olduğunu, geçiş sürecindeki bir sonraki aşamanın, 2014 yılının sonuna kadar güvenlik kontrolünün Afganlara verilmesi olacağını belirtti.

Obama, öte yandan Afganistan'da yaşanan ''Trajik olayların'', buradaki misyonun hala zor olduğunu hatırlattığını vurguladı.

ABD Başkanı, İran konusunda, bu ülkenin uluslararası topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olduğunu, aksi takdirde bunun sonuçlarıyla yüzleşeceğini bildirdi.

Barack Obama, İran'ın nükleer programı meselesini, ''Diplomatik biçimde çözme penceresinin kapanmaya başladığını''nı dile getirirken, İran'ı nükleer programından vazgeçirmek için hala diplomasinin kullanılmasını tercih ettiğini söyledi.

İngiltere ile Suriye'ye insani yardım sağlanması için olası acil adımlar üzerinde görüştüklerine değinen Obama, Suriye'ye askeri bir müdalehenin zamansız olacağını, iç savaşa ve daha fazla ölüme yol açabileceğini belirtti.

İngiltere Başbakanı David Cameron da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, baskıya devam etmesi durumunda ''Bir iç savaş ve devrimle'' karşı karşıya kalacağını belirtti.

''İstedikleri şeyin, cinayetleri en kısa yoldan durdurmak, yani devrim veya bir iç savaş yerine bir geçişin sağlanması olduğunu'' belirten Cameron, bu geçişi hazırlamak için en üst düzeyde baskıyı sürdürmeleri ve özellikle yeni bir Güvenlik Konseyi kararı için çalışmaları gerektiğini belirtti.

Cameron ayrıca İngiltere'nin 2001'den beri Afganistan'da ABD'nin yanında savaştığını, bölgede halen 9 bin 500 askerlerinin bulunduğunu dile getirerek, görevi tamamlayacaklarını ve bunu sorumlu bir şekilde yapacaklarını kaydetti

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com