Kritik YAŞ'ta ikinci gün

Kritik YAŞ'ta ikinci gün
Yüksek Askeri Şura 4 gün sürecek toplantılarına dün başladı.
126 General ve Amiralin durumunun ele alınacağı şurada, halen tutuklu olan ve rütbe bekleme süreleri sona eren 40 komutanın kaderi de belli olacak. Bu isimlerden yarısının emekliye sevk edilmesi, 20 kadarına da bir yıl temdit verilmesi bekleniyor.
 
Yasa gereği tutuklu Generaller terfi edemiyor. Haklarında verilmiş mahkumiyet olmadığı için, hak kaybına uğramamaları açısından aynı rütbede bekleme süreleri uzatılabiliyor. Toplantıda dosyaları ele alınacak 126 General ve Amiral arasında tutuklu ya da temditli çok sayıda isim var. 
 
Tutuklu ve hiç temdit almamış olanlar ile, hem tutuklu hem temditli isimlerin yanı sıra, halen görevde bulunup, haklarında bir soruşturma olmayan temditli isimlerin toplamı 65’i buluyor. YAŞ toplantısında daha önce temdit verilen tutuklu isimlerin emekliye sevkedilmesi, bulundukları rütbede ilk kez şuraya girecek tutuklu isimlere ise, bir yıl temdit verilmesi formülü üzerinde duruluyor. Haklarında karar verilecek tutuklu 40 isim şöyle:
 
Korgeneral ve Amiraller: İsmail Hakkı Pekin, Nejat Bek, Korkut Özarslan, Mehmet Eröz, Tevfik Özkılıç, Yurdaer Olcan, Korcan Pulatsü, Ziya Güler, Mehmet Otuzbiroğlu, Kadir Sağdıç.
 
Tümgeneral ve Amiraller: Ahmet Yavuz, Gürbüz Kaya, Salim Bektaş, Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı, Berkay Turgut, Bekir Memiş, Fehmi Canan, Beyazıt Karataş, Güngör Kurubaş, Halil Helvacıoğlu, Mücahit Şişlioğlu, Cem Gürdeniz, Fikret Güneş.
 
Tuğgeneral ve Amiraller: Ali Yıldırım, Kasım Erdem, Lokman Ekinci, Gökhan Gökay, Mustafa İlhan, Ali Aydın, Ömer Mimiroğlu, Abdullah Gavremoğlu, Ahmet Türkmen, İsmail Taylan, Hakan Eraydın, Okan Kırçiçek, Aziz Çakmak, Levent Erkek, Fatih Ilgar, Turgay Erdağ. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com