"Kriz çözülemezse daha büyük tehdit ortaya çıkar"

"Kriz çözülemezse daha büyük tehdit ortaya çıkar"
Kofi Annan, İsviçre'nin Cenevre kentinde devam eden Suriye konulu uluslararası toplantıda yaptığı konuşmada, toplantıya katılan taraflara, sorunun çözümü için birlik olma çağrısı yaptı.
BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, daha önce Suriye konusunda hazırladığı 6 maddelik planın uygulanmadığı için krizin derinleştiğini belirterek, sorunun daha büyük tehditlere yol açabileceği uyarısında bulundu.
 
Annan, konuşmasında, soruna acil bir çözüm için tarafları birlik içinde harekete geçmeye çağırırken, krizin çözülememesi durumunda bölgeye yayılabileceği, uluslararası terörizmde yeni bir cephe açılabileceği, aşırıcılığın artabileceği, mezhep çatışmasının büyüyebileceği ve silahlarla dolu şiddetin arttığı bir ülkenin ortaya çıkabileceği gibi tehditler bulunduğunu söyledi.
 
Çözüm için birlik olunmasının önemini konuşmasında sık sık tekrarlayan Annan, "Bugün doğru adımları atamakta yeterli kalamazsak, tarih bizi çok acı bir şekilde yargılayacaktır" dedi.
 
Annan ayrıca, Suriye'de siyasi geçişin sağlanması, ulusal birlik hükümeti kurulması, özgür seçimler için anayasal reformların yapılması gerektiğinin altını çizerek, toplantıya katılan dışişleri bakanlarına şöyle seslendi:
 
"Bugün karşınızda iki seçenek var. Ya ortak çıkarlarınızı güvence altına almak için birleşin ya da bölünün ve başarısız olun. Çünkü dış güçlerin rekabet senaryosunda krizin sonuçları elde edilenlerle değil, kimin daha çok acı çektiğiyle ölçülecek."
Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com