Kriz, Liberation Gazetesi'nin vurdu

Kriz, Liberation Gazetesi'nin vurdu
Fransa’nın en köklü gazetelerinden Liberation ciddi mali ve yönetim krizinden geçiyor. 40 yılı aşkın süredir Fransız politik hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelen Liberation, tiraj kaybı ve mali kriz karşısında var olma mücadelesi veriyor.

Gazete hissedarlarının, krizden çıkış için gazeteyi sosyal medya ve televizyon stüdyolarının da bulunduğu bir kültür merkezine dönüştürme, çalışanların maaşlarında da yüzde 10 indirim önerisi çalışanları öfkelendirdi. Bir gün greve çıkan gazete çalışanları, grevi keserek, okurlarına her şeyi anlatma yolunu seçti. Gazete dün “Biz gazeteyiz, bar, restoran ya da sosyal medya değil” manşetiyle çıktı.

Geçen yıl 1 milyon Euro’dan fazla zarar yazan gazetenin satışları da yüzde 15 oranında düştü. Fransız gazeteleri içinde kağıt satışı en hızlı düşen Liberation, 100 bin satıyor. Yönetim krizden çıkmak için 4 milyon Euro’luk tasarruf sağlayacak yeni bir planı harekete geçirmek istiyor. Gazetenin sahiplerinden işadamı Bruno Ledoux tarafından hazırlanan değişim planı bir e mail ile sızınca, gazete çalışanları ayaklandı. E mail’de çalışanlar için kullanılan sert sözlerin yanı sıra değişim planının içeriği de çalışanları öfkelendirdi. Plana göre, Liberation sadece kağıt üzerinde basılan bir gazete olmaktan çıkarılacak. Gazete çalışanları başka bir binaya taşınacak, gazetenin Rue Berenger’deki tarihi 8 katlı binası içinde, televizyon ve sosyal medya stüdyosu, dijital haber odası, lokanta, bar ve konferans salonunun da bulunduğu bir kültür merkezine dönüştürülecek.

“21. yüzyılın Flore’unu yaratacağız”

Ledoux bu planını, ünlü filozof Jean Paul Sartre’ın bundan tam 40 yıl önce gazeteyi kurduğu “Le Flore” Cafe’sine gönderme yaparak, “21. Yüzyılın Flore’unu yaratacağız” diye sunuyor. Planda, çalışanların da maaşlarının yüzde 10 azaltılması öngörülüyor. Ledoux, Rotschild ailesinden ünlü Edouard de Rotschild ile birlikte gazetenin yüzde 52 hissesini elinde tutuyor. Hissedarlar, bu projenin hayata geçmemesi durumunda gazetenin batmasının kaçınılmaz olduğunu savunuyor. (Hürriyet)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com