“Kriz söylentileri reel sektörü olumsuz etkiliyor”

“Kriz söylentileri reel sektörü olumsuz etkiliyor”
Uşak Genç İşadamları Derneği (UGİAD) Başkanı Christopher Vanderbauwhede, Avrupa ülkelerindeki ekonomik dalgalanmaların Türkiye'ye artı değer katabileceğini savundu. Uşak OSB'deki en büyük yabancı yatırımcı olan Balta Orient'in Türkiye CE

Uşak Genç İşadamları Derneği (UGİAD) Başkanı Christopher Vanderbauwhede, Avrupa ülkelerindeki ekonomik dalgalanmaların Türkiye'ye artı değer katabileceğini savundu. Uşak OSB'deki en büyük yabancı yatırımcı olan Balta Orient'in Türkiye CEO'su da olan Vanderbauwhede, dövizdeki artışın Türk mallarının ucuzlamasına yol açacağını belirterek “Avrupa'daki kriz reel sektörde değil finans sektöründe” dedi.

Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik krizi değerlendiren UGİAD Başkanı Christopher Vanderbauwhede, süreçten en karlı çıkacak ülkenin Türkiye olduğunu iddia etti. Türkiye'nin konumu ve kullandığı para birimiyle diğer ülkelerden ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Vanderbauwhede, ihracatın artacağını inandığını söyledi.
Son dönemlerde dövizdeki yükselişe de değinen Vanderbauwhede, “Avrupa'da şu anda kriz olduğu ve bunun giderek yükseleceğine dair bir kanı var. Gelen haberler ister istemez piyasaları etkiliyor. Dövizin yükselmeye başlamasıyla Türk malları Avrupa'daki şirketlere daha ucuza mal olacak. Bu yüzden ihracatın artması söz konusu. İçeride ihracatın artmasıyla birlikte ekonomik büyüme de kendiliğinden oluşacak” dedi.
Türkiye'nin 2008 yılındaki global krizi iyi yönettiğini ve sanayicinin o dönemde çok fazla etkilenmediğini kaydeden Vanderbauwhede, “Avrupa'daki kriz biraz abartılıyor. Kriz sadece finans sektöründe var. Reel sektör de ister istemez bundan etkileniyor. Fakat yüzde 100 etki söz konusu değil. Dedikodu ve abartılar krizin en büyük nedenleri arasında. Benim ülkem olan Belçika'da şu anda işsizlik sıfır seviyesinde. İnsanlar çalıştıracak adam bulamıyor. Fakat haberlere baktığımda ise kriz hep var ve var olmaya devam edecek” dedi.
Türk mallarının kalite ve fiyat bakımından standartlara uygun olduğunu ve Avrupalıların kalitesiz Çin ürünü istemediğini de ifade eden Vanderbauwhede, “Bu da sürecin bizim lehimize işleyeceğini gösteriyor. Eğer aklımızı ve gücümüzü iyi kullanırsak yıl sonuna kadar yüzde 5 büyüme sağlarız. Zaten Başbakan da bu doğrultuda açıklamalar yaptı. Gerçekten de ülke olarak önümüz açık. Korkmaya hiç gerek yok. Bize düşen bu süreçte söylenenlere çok fazla takılmamak. Üretimi artırıp Avrupa pazarındaki oluşan boşluğu değerlendirmek. 5084 sayılı teşvik kanununda enerjinin yüzde 50'si hükümet tarafından karşılanıyordu. Bizler bu sayede daha rahat yatırım kararı alıyorduk. Fakat şu anda teşvik bitti ve enerji maliyetleri arttı. Hükümetin bu konuda adım atmasını istiyoruz. Tekstil gibi önemli bir sektörün icra edildiği Uşak'ta enerjinin yüzde 50 indirimle verilmesi istihdamı ve üretimi önemli oranda arttıracaktır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com