"Krizin etkilerinin hafiflemekte"

"Krizin etkilerinin hafiflemekte"
Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, “Türkiye'de krizin etkilerinin giderek hafiflemekte olduğunu görüyoruz” dedi.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, “Türkiye'de krizin etkilerinin giderek hafiflemekte olduğunu görüyoruz” dedi.Türk Metal Sendikası Eskişehir Şubesi'nce sendika binasında düzenlenen iftar yemeğine katılan ve aynı zamanda Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri olan Kavlak, ülkede özellikle reel sektörde kendini gösteren ekonomik krizin açtığı sosyal yaraların herkes tarafından görüldüğünü, Türk sanayisinin her geçen gün daraldığını ve ekonominin küçüldüğünü öne sürdü.
Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, ekonomiyi canlandıracak ve piyasaları harekete geçirecek formüller için uzunca bir süre beklendiği ve bu bekleyiş sebebiyle reel sektörün durma noktasına geldiğini savunarak, “Bu sürede 1 milyona yakın işçi, işten çıkarıldı. Kriz döneminde 400 binden fazla işçi, ücretsiz izne gönderildi. Türkiye, 100 milyar dolar fakirleşti. Kişi başına gelirimiz, bin 400 dolar azaldı. Krizin oluşturduğu psikolojik hava, insanlara gelecek korkusu yaşatmaya başladı. İşte bu noktada, başta Türk-İş olmak üzere sivil toplum örgütleri devreye girdi. Otomotiv, beyaz eşya ve demir çelik sektörlerinde faaliyet gösteren işyerlerimizin zor durumdan kurtulması için, elimizi taşın altına koyduk. Böylesine kritik bir dönemde yapılacak en akıllı işin özel tüketim vergisini düşürmek olacağı yönünde çağrılar yaptık, görüşmelerde bulunduk. İşyerlerinde bacaların tütmeye devam etmesi için 'Kısa Çalışma Ödeneği' uygulamasının bir an önce başlatılmasını istedik. Hükümet, sonunda özel tüketim vergisini düşürdü. Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasını başlattı. Daha sonra yine sendikamızın da gayretleriyle bu iki uygulamanın süresi uzatıldı. Öte yandan Türk-İş, diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte toplumdaki gerginliği yok etmek ve insanlarımızı alışverişe yöneltmek için kampanyalar başlattı. Bugün geldiğimiz noktada, Türkiye'de krizin etkilerinin giderek hafiflemekte olduğunu görüyoruz” diye konuştu.
Kavlak, sendikalaşma önüne konulan engellerle mücadele etmenin sendikalaşmayı cazip hale getirmekten geçtiğine inandıklarını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com