Kso, Sanayinin Nabzını Tuttu

Kso, Sanayinin Nabzını Tuttu
Konya Sanayi Odası (KSO), Konya’da sanayinin nabzını tuttu

Konya Sanayi Odası (KSO), Konya’da sanayinin nabzını tuttu.
Üyeleri ile bu yılın ilk 6 ayını değerlendiren ve beklentilerini ölçen bir araştırma yapan KSO’nun araştırmasına göre, işletmelerin yüzde 43.7’si 2013 yılının ilk 6 aylık döneminin kendi sektörleri açısından olumlu geçtiğini ifade ederken, yüzde 62,2’si işletmelerinin geleceğine olumlu baktıklarını belirtti. Ayrıca sanayiciler, bu yılın ilk 6 aylık döneminde en çok piyasalardaki durgunluk, nitelikli eleman sorunu ve nakit sıkıntısı ile karşılaştıklarını kaydetti.
Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, 4 yıldır altı aylık periyotlar halinde yapılan “2013 Yılı İlk 6 Aylık Dönemi Genel Değerlendirme ve 2013 Yılı İkinci 6 Aylık Dönemi Beklenti Araştırması”nın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Araştırma sonuçlarının küresel ekonomideki belirsizliklerin devam ettiğini ortaya koyduğunu bildiren Başkan Kütükcü, ancak yapılan araştırmanın firmaların bu belirsizlik ve dalgalanmalardan yeni pazar arayışları, maliyetlerin azaltılması gereği, dış pazarlara açılma gibi konularda dersler çıkardığını da anlattı.
Araştırmaya katılanların yüzde 35.1’inin 2013 yılının ilk 6 ayında ekonominin genel durumunu olumlu değerlendirdiğini belirten Başkan Kütükcü, yüzde 31.8’inin kararsız bir duruş sergileyerek ne olumlu ne de olumsuz cevap verdiğini, olumsuz görenlerin oranının ise yüzde 27.8 olduğunu anlattı.
Başkan Kütükcü, bu yılın ikinci aylık döneminde ekonomide olumlu yönde değişme bekleyenlerin oranının yüzde 23.2, ne olumlu ne de olumsuz görüş bildirenlerin oranının yüzde 50.3, olumsuz görüş bildirenlerin oranının ise yüzde 23.87 olduğu bilgisini verdi.
KONYALI YATIRIMCI ÜLKESİNE GÜVENİYOR
Küresel ekonomideki belirsizlikler ve yaşanan olumsuzluklara rağmen sanayicilerde yatırım iştahının korunduğunun altını çizen Başkan Kütükcü, araştırmaya katılan sanayicilerin yüzde 46.4’ünün yatırım yapmayı planladığını, yatırım konusunda kararsız olanların oranını ise yüzde 24.5 olduğunu ifade ederek, “Ülke genelinde yabancı yatırımlarda bir düşme görünse de, Konya’da araştırmaya katılan yerel yatırımcılarımızın yaklaşık yarısının yatırım yapmayı planladığını ifade etmesi, Konyalı yatırımcılarımızın ülkesine olan inancını ve güvenini teyit etmektedir. Bu yüzden, sanayicilerimizin bu yatırım iştahını artıracak destekler verilmelidir” dedi.
KONYA SANAYİSİNDE NİTELİKLİ ELEMAN SORUNU BÜYÜYOR
Başkan Kütükcü, Konyalı sanayicilerin karşılaştıkları sorunların başında nitelikli eleman sorunun geldiğini, araştırma sonuçlarının da bunu teyit ettiğini anlatarak, bu sorunun artarak devam etmesinin sanayiyi son derece olumsuz etkilediğini bir kez daha hatırlattı. Kütükcü, KSO’nun araştırmasına katılan sanayicilerin yaklaşık yüzde 30’unun önümüzdeki dönemde çalışan sayısını artırmayı düşündüğünü, ancak istediği nitelikte eleman bulmakta zorlandığını bildirdi.
KSO’nun araştırmasına göre, sanayicilerin yüzde 35,1’i kısa vadede satışlarda artış beklerken, yüzde 47.7’si bir değişme olmayacağını, yüzde 16.6’sı ise satışlarda azalma kaydedileceğini bildirdi.
Konya Sanayi Odası’nın, üyeleri arasında rastgele örneklem yöntemiyle 14 farklı sektörde gerçekleştirdiği araştırmada bazı tespitler ise şu şekilde; Araştırmaya katılan sanayicilerin yüzde 62,2’si genel ekonomik yapı ve piyasa incelendiğinde işletmelerinin geleceğinin olumlu olacağını belirtirken, yüzde 27.2’si ne olumlu ne de olumsuz görüş bildirdi, yüzde 10’luk bir kesim ise olumsuz cevap verdi.
Sanayicilerin yüzde 21,9’u 2013 yılının ikinci 6 aylık döneminde yabancı sermayenin Türkiye’ye olan ilgisinin artacağını belirtirken, yüzde 23,2’si azalacağını ifade etti.
Araştırmaya katılanların yüzde 62,4’ü 2013 yılının ikinci 6 aylık döneminde bir önceki döneme göre hammadde fiyatlarının artacağını belirtti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com