Kübalılar özgürce seyahat edebilecek

Kübalılar özgürce seyahat edebilecek
Küba’da Soğuk Savaş’a uzanan seyahat kısıtlamaları dün itibariyle kaldırıldı.

Kübalıların yurtdışı seyahatine gitmeden önce çıkış vizesi ya da yurtdışı davet belgesi almasını gerektiren kanun, pazartesi günü itibariyle yürürlükten kalktı.

Göç kanunundaki bu değişiklikle Kübalılar uzun ve pahalı bir süreçten kurtuluyor. Küba lideri Raul Castro’nun 2006’dan beri kaldırdığı sınırlamalara eklenen bu değişiklik, Kübalıların sürgünde yaşayan tanıdıklarına kavuşmasını sağlayacak.

Fakat uygulama, ABD için tehlike çanlarını çaldırabilir. Soğuk Savaş dönemine uzanan yasalara göre, Amerikan toprağına ulaşan her Kübalı’ya ikâmet izni veriliyor. Binlerce Kübalı’nın istilası halinde, ABD’nin ne yapacağı tartışılıyor.
 
6'DA 1 KAÇTI
 
Seyahat özgürlüğünü engellediği iddia edilen kanunun yürürlükten kalkacağı ekim ayında açıklanmıştı. Bir Kübalı’nın yurtdışında kalmasına 11 ay izin veriliyorken yeni değişiklikle izin 24 aya çıktı. Ülkeden çıkışı zorlaştıran eski kanunlara rağmen birçok Kübalı ülkeyi terk edip yurtdışında yaşamaya başlamıştı. Her altı Kübalı’dan biri yurtdışında yaşıyor.
 
BEYAZLI KADINLAR ÖDÜL İSTİYOR

Küba hükümeti, yabancı konsoloslukları olası bir göç dalgası konusunda önceden uyardı. Latin Amerika ya da ABD’ye yarı dönemli çalışmak için gitmek isteyen Kübalıların sayısında artış olacağı tahmin ediliyor.

Ülkeyi terk etmek kolaylaşsa da ABD, Avrupa ya da Latin Amerika ülkelerine giriş yapabilmek için vize sahibi olmak gerekiyor. Kübalıların vize gerektirmeyen ülkelerin listesini yaptığı söyleniyor.

Beyazlı Kadınlar” adlı muhalif grubun lideri Berta Soler ise, “Göç reformunun fark yaratacağını düşünmüyorum. Her zaman bir filtre olacak. Kimin gidebileceğine hükümet karar verecek” dedi. Soler, Avrupa Parlamentosu’nun 2005’te “Beyazlı Kadınlar”a verdiği insan hakları ödülü için tören düzenlenmesi takdirinde yasayı test etmek için Stockholm’e gitmek istediğini söyledi.
 
PASAPORT KUYRUĞU

Yurtdışına gitmeden önce çıkış vizesi ya da yurtdışı davet belgesi almayı gerektiren kanunun kalkmasıyla valizlerini hazırlayan Kübalılar, Havana’daki Göçmenlik Şubesi’nin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Vatandaşlardan dönmemek üzere gitmek istediğini belirtenler de var.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com