Küçük Baran, ilk kez pasta yedi

Küçük Baran, ilk kez pasta yedi
185 binde bir görülen "Akçaağacı şurubu hastalığı"ndan, bu hastalara Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilen karaciğer nakliyle kurtulan 3 yaşındaki Baran Ayaz, ailesi ve hastane çalışanları ile 3'üncü doğum gününü kutladı

ANTALYA (AA) - 185 binde bir görülen "Akçaağacı şurubu hastalığı"ndan yapılan karaciğer nakliyle kurtulan 3 yaşındaki Baran Ayaz, artık istediği yemeği yiyebiliyor.

Antalya'da müteahhitlik yapan Ekrem-Zehra Ayaz çiftinin 3 yaşındaki çocukları Baran, doğduktan 2 gün sonra rahatsızlanınca hastaneye götürüldü. Yapılan tetkiklerde küçük Baran'a 185 binde bir rastlanan "Maple Syrup Urine Disease" (Akçaağacı şurubu hastalığı) teşhisi konuldu.

Doktorlar, Baran'ın vücuduna aldığı dallı zincirli amino asitlerin enzim eksikliği nedeniyle metabolize olamadığını, bu nedenle normal gıdalar tüketemeyeceğini, özel diyetlerle beslenmesi gerektiğini belirtti.

Doktorlar, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde tedavi gören küçük Baran'a karaciğer nakli yapılmasına karar verdi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile baba Ekrem Ayaz'dan alınan 200 gram karaciğer parçası, Baran'a nakledildi. 

Baran, bu hastalara Türkiye'de ilk defa yapılan karaciğer nakliyle sağlığına kavuştu. Enzim aktivitesi yükselen ve ameliyatın üzerinden 4 ay geçen Baran, artık istediği yiyeceği yiyebiliyor.

- Doğum gününü kutladı

Minik Baran için Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Sosyal Yardımlaşma Derneği'nde (AKBÖHÖNDER), dernek başkanı Mehmet Şahan tarafından doğum günü partisi düzenlendi.

Baran'ın doğum günü partisine ailesi ve hastanenin organ nakli koordinatörü Ayşe Özkan Kumru ile dernek üyeleri katıldı. Doğum günü pastasını üfleyen küçük Baran, hayatında ilk defa pastanın tadına baktı.

Anne Zehra Ayaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Baran'ı 3 yaşına kadar yurt dışından ayda ortalama 20 bin lira maliyetle getirdikleri özel mamalarla beslediklerini söyledi.

Nakilden sonra oğlunun kurabiye ve simit yemeye başladığını ifade eden Ayaz, "Oğlum en fazla simidi sevdi. Her sabah simit yiyor. Süt ürünlerini de tüketiyor. Doğum gününde ilk defa pastanın tadına baktı. Alışık bir tat olmadığı için pek yiyemedi ancak bir süre sonra her gün pasta isteyeceğinden eminim" dedi.

Baba Ekrem Ayaz da oğlunun 3 yaşında olduğunu ancak bu yılı ilk doğum günü olarak kabul ettiklerini dile getirdi. Ayaz, "Oğlumuz karaciğer nakliyle dünyaya geldi. Yeni hayatında umarım hep sağlıklı ve mutlu olur" diye konuştu. 

AKBÖHÖNDER Başkanı Şahan ise Türkiye'de Baran gibi nakil bekleyen binlerce çocuk bulunduğunu belirterek, hepsinin sağlığına kavuşmasını diledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com