Küçük Çilem'in büyük çilesi sona eriyor

Küçük Çilemin büyük çilesi sona eriyor
Adana'da, 8 aylık hamileyken kalp krizi sonucu ölen annesinin karnından sezaryenle alınan, beynine oksijen gitmediği için 4 yaşında olmasına rağmen yürüyemeyen ve konuşamayan Çilem, tedavisinin ardından yürümeye başladı

ADANA (AA) - ABDULGAFUR KILIÇ - Kalp krizi sonucu ölen annesinin karnından sezaryenle alınan ve beynine oksijen gitmediği için yürüyüp konuşamayan Çilem, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından yürümeye başladı.

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Kelle, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 3,5 aydır uygulanan fizik tedavi sonrası Çilem'in küçük bir destekle yürümeye başladığını söyledi. Kelle, Çilem'e bazı tetkikler yapıldığını ve fizik tedavi programı uygulandığını belirterek tedavisi sürecinin tüm hızıyla devam ettiğini ifade etti.

Çilem'in tedavisine başlandığında yürümesi kısıtlı, el becerileri ve fonksiyonlarının zayıf olduğunu anımsatan Kelle, şunları kaydetti:

"Şimdi Çilem küçük bir destekle adımlayabilir, rahatlıkla yürüyebilir, el fonksiyonları daha iyi durumda ve çevresiyle daha iyi iletişim kurabilir hale geldi. Çilem için çok daha iyi şeyler bekliyoruz. En azından şu anki amacımız birçok işini bağımsız bir şekilde halledebilmesi, tek başına ihtiyaçlarını karşılayabilmesi, şu anki durum da onu gösteriyor. Tabi bu biraz zaman alacak. En azından yemesi, günlük kendine bakımını yapabilmesi, bizim için yeterli olacak ve bunun için umudumuz var.''

- "Daha da iyi olacağını ümit ediyoruz"

Kelle, her hastada böyle bir gelişim sağlamanın mümkün olmadığını, gelen hastanın durumuna göre aileyi bilgilendirdiklerini ifade ederek ''Aileyi hastanın durumuna göre bilinçlendirerek bir hedef koyuyoruz. Tabii ki her hasta böyle değil ama Çilem, şu an düşündüğümüzden çok daha iyi duruma geldi. Daha da iyi olacağını ümit ediyoruz'' dedi.

Çilem'in konuşmasındaki durumun da öncekine göre daha anlaşılabilir olduğunu aktaran Kelle, konuşmayla ilgili çok üst düzey konuşma beklemediklerini, "serebellar" denilen bir problem bulunduğunu anlatarak, ''Daha iyi olacak ama normal hale gelmesi çok zor'' diye konuştu.

Yaklaşık 5 yıl önce İ.A. ile evlenen Çilem A. (32), 8 aylık hamileyken yüksek tansiyon nedeniyle kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiş, doktorların yoğun çabası sonucu sezaryenle alınan bebek, bu süreçte beynine oksijen gitmediği için 2 ay hastanede tedavi görmüştü. Annesinin adını alan, 4 yaşına gelmesine rağmen rahatsızlığı nedeniyle konuşamayan ve yürüyemeyen Çilem, babası terk ettiği için anneannesi Meliha Angay ve teyzesi Özge Angay'ın yanında kalmaya başlamıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com