Küçük Hasan ilik nakli bekliyor

Küçük Hasan ilik nakli bekliyor
Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Göztepe köyünde yaşayan Belge ailesi, Akdeniz Anemisi hastalığı nedeniyle çocuklarını bir bir kaybediyor. Bugüne kadar aynı hastalıktan 2 çocuklarını kaybeden Belge ailesi, aynı hastalıkla mücadele eden çocukları için yardım

Mutki ilçesine bağlı Göztepe köyünde yaşayan 10 nüfuslu Belge ailesinin en büyük ikinci çocuğu Hasan Belge, henüz 3 aylıkken yakalandığı Akdeniz Anemisi ile 13 yıldır mücadele ediyor. İlik bulunmazsa küçük Hasan’ın kaderi aynı hastalıktan hayatını kaybeden iki kardeşinden farklı olmayacak. Her 15 günde bir sürekli kan takviyesi yapılması gereken, aksi halde vücudu şişen ve hastalıktan kaynaklı ağrıları artan 13 yaşındaki Hasan Belge'nin hayata tutunabilmesinin tek yolu uygun ilik bulunması ve tedavi edilmesinden geçiyor.


İki çocuğunu da Akdeniz Anemisi hastalığı nedeniyle kaybeden baba Mehmet Salih Belge, Hasan’ın yaşama tutunabilmesi için uzanacak yardım elini bekliyor. Küçük Hasan için uygun ilik bulunana kadar her 15 günde bir üniversite hastanesinde kan takviyesi yapılması gerektiğini ancak maddi imkansızlıklardan dolayı tedavi sürecinin sürekli aksadığını ve ancak oğlu Hasan’ı ayda bir tedaviye götürebildiğini belirten M. Salih Belge, çocuklarının her geçen gün gözlerinin önünde eridiğini belirterek yardım istedi.
Hastalığın çok riskli olduğunu, bu nedenle daha önce biri 2, diğeri ise 3 yaşlarında iki çocuğunu kaybettiğini belirten Belge, “Şimdi yine aynı hastalıkla oğlum Hasan mücadele ediyor. Henüz 3 aylıkken bu hastalığa yakalandı. Ben de zaten yaklaşık 20 yıldır epilepsi hastasıyım. 10 nüfuslu bir ailem var ve geçimimi köylülerin yaptığı yardımlarla sağlıyorum. Her şey bir yana, oğlum Hasan’ın hastalığı bir yana. Oğlum Hasan 13 yıldır bu amansız hastalıkla mücadele ediyor. Bu nedenle her geçen gün eriyor. Maddi imkansızlıklardan dolayı elden de bir şey gelmiyor. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Hasan’ın her 15 günde bir düzenli olarak kan takviyesi görmesi gerekiyor ancak maddi imkansızlıklar bunu imkansız kıldığı için ancak ayda bir ya da 1,5 ayda bir tedaviye götürebiliyoruz. Zaten düzenli olarak gitse bile en fazla 20 yaşına kadar kan takviyesiyle yaşayabileceğini söylüyor doktorlar. Yani bu rahatsızlığın tek tedavisi uygun ilik bulunması ve düzenli bir tedaviden geçiyor. Maalesef 13 yıldır uygun ilik bulunamadı. Tüm sülalemizden örnekler alındı ama uyan hiçbir ilik çıkmadı. Çok zor günler geçiriyoruz. Eğer uygun ilik bulunmazsa maalesef oğlum Hasan’ın da sonu ölen diğer iki kardeşi gibi olacak. Bu nedenle yardım eli bekliyoruz. Ne olur bize yardım edin. Oğlumu ölümün ve bu amansız hastalığın pençesinden alın” diye konuştu.
İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan 2-3 ayda bir bazen cüzi miktarda bir yardım aldığını ancak aldığı yardımın evini geçindirmeye dahi yetmediğini ifade eden Belge, sadece bir defalık kan takviyesi tedavisi için hastaneye gidiş gelişinin yaklaşık bin TL’ye mal olduğunu dile getirdi. Belge, uygun ilik bulunmaması durumunda doktorların söylediklerine göre oğlu Hasan’ın en fazla 20 yaşına kadar yaşayabileceğini söyledi.

“ARKADAŞLARIM GİBİ OYNAMAK, OKULA GİTMEK İSTİYORUM”
Hasan Belge ise, kendisine yardım eli uzanması çağrısında bulunarak, “Ben de artık iyileşip arkadaşlarım gibi koşup oynamak ve okuluma devam etmek istiyorum” dedi.
Hastalığı ve tedavi süreci nedeniyle sürekli okulunu aksatmak zorunda kalan ortaokul 6. sınıf öğrencisi Hasan Belge, “Biz çok zor durumdayız. Maddi durumumuz da yok. Yetkililerden gerek hastalığım gerekse kardeşlerim için yardım eli uzatılmasını istiyorum. 13 yıldır bu hastalıkla mücadele ediyorum. Çok zor oluyor. Artık ben de iyileşmek koşmak, oynamak ve aksattığım okuluma devam etmek istiyorum. Ne olur bize yardım edin” dedi.

“KÖYLÜLERİN YARDIMI DA KISITLI OLUYOR”
Belge ailesinin komşu ve yakın akrabalarından Hüseyin Çelik ise, gerek akraba gerekse köylüler olarak ellerinden geldiğince aileye yardımcı olmaya çalıştıklarını ancak yardımların da ekonomik şartlardan dolayı kısıtlı yapılabildiğini belirtti. Tüm Göztepe sakinleri olarak 13 yıldır Belge ailesinin dramına şahitlik ettiklerini anlatan Çelik, “Biz köylülerin maddi durumunun pek iyi olduğu söylenemez. Bu nedenle köylümüze ancak cüzi miktarlarda yardımlarda bulunabiliyoruz. Bu yardımlar da ancak evi geçindirmeye ya yetiyor ya da yetmiyor. Aile her haliyle mağdur ve perişan. Bizler de köylüler olarak bu aileye yardım eli uzatılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu. (SBK)

Akis

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com