"Küçük serçe"nin unutulmaz sesi İstanbul'a geliyor

"Küçük serçe"nin unutulmaz sesi İstanbul'a geliyor
Bol Ödüllü “La Vie En Rose” filminde Edith Piaf’ın sesi Jil Aigrot'dan unutulmaz şarkılar 14 Aralık’ta TİM Show Center'da!

Oscar ödüllü 'Kaldırım Serçesi' (La Vie En Rose) filminde ünlü şarkıcı Edith Piaf şarkılarını kusursuz seslendirişiyle hafızalara kazınan Jil Aigrot 14 Aralık'ta İstanbul'da müzikseverlerle buluşacak.

Marion Cotillard'ın Edith Piaf'ı canlandırdığı 'La Vie En Rose'un başarısında kuşkusuz filmde şarkıları seslendiren, Fransız ses sanatçısı Jil Aigrot'nun sesinin Piaf'a olan şaşırtıcı benzerliği etkili olmuştur. Öyle ki, filmi izleyen pek çok kişi, gerçekten Edith Piaf'ın kendi ses kayıtlarının kullanıldığı yanılgısına düştü.

'İŞTE BU!' DEDİRTEN SES

Seçmelerde Piaf'ın o kendine özgü ve çarpıcı sesine sahip birini bulmak film ekibi için oldukça zor olmuştur, başrol oyuncusunu bile çok daha kolay bir şekilde belirlerken, Piaf'ın "sesi" için umutsuzluğa düşmüşlerdi. Nihayet Jil Aigrot'nun seçmelere gelmesiyle bu arayış son bulur ve Aigrot, Piaf'ın "sesi" olur. Fransa, Cannes doğumlu Aigrot projeye katılış hikayesini şöyle anlatıyor: "Seyircilerim, konserlerimde Edith Piaf şarkılarına yer vermemi istiyorlardı. 2005 Şubatında konsere hazırlanıyordum ve onun hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmeye karar vermiştim.

Bir gün, alışveriş merkezindeki kitapçıda ilginç bir ilan gördüm. İlanda, "Bu akşam saat 20.00'de, "Arkadaşım Edith Piaf" kitabının yazarı Ginou Richer ile tanışın" yazıyordu. Yazarla mutlaka tanışmam gerektiğine karar verdim ve onu kitapçının içerisinde kitaplarını imzalarken buldum. Ona, "La Môme" ile ilgili bir konsere hazırlandığımı söyledim. Benden Edith Piaf'ın şarkılarından birini söylememi istedi. Daha sonra, hiçbir zaman düşünmediğim, cesaretlendirici şu sözü söyledi, "sende onu anımsatan bir şey var".

Piafanımsatan sesi ve yorumu film ekibi için adeta bir can simidi olmuştur; "Çok geçmeden Ginou beni aradı ve Piaf'ın hayatını konu alan yeni bir film için, ses seçmelerine katılmayı isteyip istemediğimi sordu. 11 Kasım 2005'te ses testi için yönetmen ve senarist Olivier Dahan'a gittim. En kısa zamanda benimle bağlantıya geçeceklerini söyledi. Ne kadar "kısa" bir zaman olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu.

İki saat sonra beni aradılar ve şarkılar üzerine çalışmamı istediler. Bir hafta sonra da resmi olarak Piaf'ın sesi oldum. Hemen, o muhteşem film, "La Vie En Rose" için çalışmaya başladım.


İnanılmaz yolculuk işte böyle başladı. Paris'te yaşamıyorum, böyle bir film hazırlığı içinde olduklarından hiç haberim yoktu. Sadece kader, şans ve bir kitabevine gidişim beni buraya kadar getirdi ve şimdi tüm dünyaya yapacağım yolculuklar beni bekliyor. Ne inanılmaz bir macera!"

Efsane sesin 50'nci ölüm yıldönümü anısına 14 Aralık'ta TİM Show Center'a konuk olacak Jil Aigrot'nun gösterisi, 45 dakikalık iki bölümden oluşacak. İlk bölümde Paris'te sanatçıların uğrak yeri, ünlü Montmartre'a, ve Piaf'ın hayatının erken dönemine ışık tutan gösteri, ikinci bölümde Edith Piaf'ın müzik kariyerinde en çok beğenilen şarkılarını seslendirdiği ve bir dünya yıldızı haline geldiği "müzikhol" dönemine odaklanıyor. Piaf'ın daha önce hiç görülmemiş fotoğraflarının da yer aldığı sahne şovunda, Jil Aigrot'ya piyano, akordeon, bateri ve kontrbasıyla dört müzisyen eşlik ediyor.14 Aralık'ta izleyicileri "küçük serçe"nin unutulmaz sesi ve anılarıyla buluşacak olan gösteri saat 21:00' de başlayacak.

EDİTH PİAF KİMDİR?

Buğulu sesi, yalnızlığı ve ümitsizliği anlatan şarkıları ile dünyaca üne sahip olan Edith Piaf, 1940'lı ve 50'li yılların en sevilen Fransız şarkıcılarından biridir. Paris'te, sokak gösterileri yapan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Piaf, çocukluğunda yoksulluk, hastalık ve geçici körlükle mücadele eder. Kendisine "Kaldırım Serçesi" (La môme Piaf) ismini veren menajeri Louis Leplée tarafından keşfedilene kadar, sokaklarda akrobat gösterileri yapan babasının yanında şarkılar söyler. Küçük Piaf, önce kabare ve varyetelerde, 1936'dan sonra ise radyo çalışmaları ve çıkardığı plaklarla ünlenir. Büyük şöhreti, I. Dünya Savaşı'ndan sonra "La Vie en Rose" şarkısıyla yakalar. 1940'ların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'ne düzenlenen sayısız turnelerle şarkısının İngilizce versiyonu da dünya listelerinin ilk sırasına yerleşir. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com