Küçükkaya Kıvırdıkça Kıvırıyor!

Küçükkaya Kıvırdıkça Kıvırıyor!
Yazdığı yazı, hem yazının muhatapları hem de Adalet Bakanlığı tarafından yalanlanan İsmail Küçükkaya, nasıl çark etti?

İsmail Sağıroğlu, elmahaber

EN İYİ “KIVIRAN” YAYIN YÖNETMENİ

İsmail Küçükkaya'dan Çevir Kazı Yanmasın Hamlesi!

Yazdığı yazı, hem yazının muhatapları hem de Adalet Bakanlığı tarafından yalanlanan İsmail Küçükkaya, nasıl çark etti?

Akşam gazetesi yayın yönetmeni İsmail Küçükkaya, Ergenekon operasyonları ile ilgili “Hükümet bu işin neresinde?” başlıklı bir yazı yazdı. Küçükkaya'nın yazısının ana fikri; “Ergenekon'un son dalgası Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül'ü rahatsız etti. Yapılan operasyondan haberdar değiller. Tutuklamaların sadece gazetecilik faaliyetleriyle sınırlı olduğu şeklindeki intiba, kabineyi de rahatsız etti. Savcı Zekeriya Öz başka bir ile başsavcı olarak atanacaktı. Fakat İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, “yanlış anlaşılır” düşüncesiyle buna engel oldu. Son gözaltılara hükümet müdahale ederek adalet mekanizmasını hızlandırdı. Savcı Öz, bu gelişmelerden dolayı bir basın açıklaması yapmak zorunda kaldı.”

Küçükkaya, ulaşabildiği tüm kaynaklarla konuşmuş, elde ettiği tüm belgeleri dikkatlice okumuş ve çok güvenilir bir kaynağının bilgilerine başvurarak bu yazıyı yazmış!

Ne var ki yazının üstünden bir gün bile geçmeden, Küçükkaya'nın kurduğu tüm senaryo çöktü!

Olayın muhatapları yazıyı yalanladı. Küçükkaya'ya da “kıvırarak”, “döndürerek” bu yalanlamaları yazmak kaldı!

İlk olarak Başsavcı Aykut Cengiz Engin, İsmail Küçükkaya'yı arayarak; “Zekeriya Öz'ün başsavcı yapılmasını benim önlediğim şeklindeki ifade kesinlikle doğru değildir. Gerçeklikle hiç ilgisi yok.” Şeklinde kesin ifadelerle yazıyı yalanladı!

Küçükkaya'nın kurguladığı yazının çatısı baştan tepesine çökmüş oldu!

Küçükkaya yazısını kurtarma adına Başsavcı Engin'e “HSYK ile bu konuları konuşmadınız mı?” şeklinde bir soru yöneltiyor. Savcının cevabı net; “Konuşmaz olur muyum. HSYK ile bir dakika değil, saatlerce konuştum. İşimin gereği budur. Ancak dediğim gibi, Savcı Zekeriya Öz'ün görevden alınması veya başsavcı yapılması hakkında değildir.”

Başsavcı Engin, “size aktaran kaynak bilerek veya bilmeyerek yanlış bir açıklama yapmış” diyerek Küçükkaya'nın yazısına son noktayı koyuyor.

Akşam yayın yönetmeni Küçükkaya'ya son darbeyi ise Adalet Bakanlığı'nın açıklaması vuruyor. Ama herhalde Küçükkaya,“utandığından” olsa gerek iki yalanlamayı bir yazıya almamak için bakanlığın açıklamasını farklı bir haber olarak alt sütunda veriyor.

Bakanlık, Savcı Öz'ün görev yerinin değiştirilmesi ile teklifin Ergenekon soruşturması başlamadan önce, 2007 yılana ait olduğunu belirterek, soruşturma başladıktan sonra böyle bir teklifin yapılmadığını belirtiyor. Ayrıca bakanlık, Ergenekon savcılarından son yaşanan operasyonla ilgili bir basın açıklaması yapılmasını istendiğini kesin bir dille yalanlıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com