KUDSİ ERGUNER VE TOPLULUĞU İLE DOULCE MEMOIRE ENSEMBLE DOĞU VE BATI MÜZİĞİNİ "BAB-I SAADET" KONSERİNDE BULUŞTURUYOR

KUDSİ ERGUNER VE TOPLULUĞU İLE DOULCE MEMOIRE ENSEMBLE DOĞU VE BATI MÜZİĞİNİ "BAB-I SAADET" KONSERİNDE BULUŞTURUYOR
KUDSİ ERGUNER VE TOPLULUĞU İLE DOULCE MEMOIRE ENSEMBLE DOĞU VE BATI MÜZİĞİNİ "BAB-I SAADET" KONSERİNDE BULUŞTURUYOR

40. İstanbul Müzik Festivali kapsamında 14 Haziran Perşembe akşamı gerçekleşecek konser 15. ve 16. yüzyıl Osmanlı ve rönesans müziklerinden oluşacak. İSTANBUL (ANKA)- 40.İstanbul Müzik Festivali, 14 Haziran Perşembe akşamı Aya İrini Müzesi'nde özel bir projeye ev sahipliği yapacak. Uluslararası sanat dünyasında oldukça saygın bir yere sahip olan, dünya müziğinin öncü isimlerinden biri olarak kabul edilen, Neyzen Kudsi Erguner ve topluluğu Kudsi Erguner Ensemble ile Denis Raisin-Dadre tarafından yönetilen, Diapason ödüllü, Doulce Mémoire Ensemble'ı aynı sahnede buluşturacak Boeing Ticari Uçaklar sponsorluğunda gerçekleşecek olan "Bab-ı Saadet" başlıklı projenin festivalin kaçırılmayacak gecelerinden biri olacağı belirtildi. Saat 20.00'de başlayacak konser programı, 15. ve 16. yüzyıl Osmanlı ve rönesans müziklerinden oluşacak.

-ERGUNER OSMANLI VE TASAVVUF MÜZİĞİNDE ÖNEMLİ BİR İSİM-

İKSV'den konserle ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:
"Neyi ve sufî müziğini dünyayla tanıştıran, dünyaca ünlü müzisyenlerle ortak çalışmalar gerçekleştiren Kudsi Erguner, Osmanlı ve tasavvuf müziği konusunda uzun yıllardır verdiği konserler ve yayımladığı CD'lerle hem uluslararası bir üne sahip oldu hem de geleneksel müziğimize evrensel bir boyut kazandırdı. Klasik ney ekolünün son temsilcilerinden Ulvi Erguner'in yetiştirdiği tek sanatçı unvanını koruyan Kudsi Erguner 1972 yılında yerleştiği Paris'te, müzik çalışmalarının yanı sıra mimarlık ve müzikoloji öğrenimi gördü ve her iki konuda da doktora yaptı. Dünya müziği akımının en önemli temsilcilerinden olan Erguner, 1979'da Kudsi Erguner Ensemble adıyla kurduğu müzik topluluğuyla 16. yüzyıl klasik Osmanlı müziğini tanıtmak için pek çok çalışma yaptı."

-İLGİNÇ MEKANLARDA KONSERLER VERDİ-

Öte yandan saygın eleştirmenlerin erken müzik konusunda "dünyanın en iyilerinden biri" olduğu konusunda birleştikleri, prestijli festivallere düzenli olarak konuk olan Denis Raisin-Dadre yönetimindeki Doulce Mémoire Ensemble, Diapason d'Or de l'année, Choc du Monde de la Musique de Télérama'nın arasında bulunduğu pek çok ödülün sahibi. Doulce Mémoire Inssbruck, Saintes, Bath, Ambronay ve Boston gibi uluslararası festivallerin yanı sıra farklı mekânlarda verdiği konserleriyle dikkat çekiyor. Grup, Paris'in ortasındaki UGC sinemasının önünde, Portekiz'de bir restoranda, Ekvator'da 4000 metre yükseklikte bir şehir olan Quito'da ve Tahiti'de bir gölcüğün üzerinde her an devrilecekmiş gibi duran bir salın üzerinde konserler verdi. (ANKA)
(NÇ/ZHR) (İstanbul)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com