Kuduz şüphesi köylüleri tedirgin etti

Kuduz şüphesi köylüleri tedirgin etti
Çorum'un Alaca ilçesine bağlı Büyükhırka, Çikhasan ve Akçiçek köylerinde köpekler ve bazı büyükbaş hayvanlarda kuduz şüphesi görülmesi, köylüleri tedirgin etti

ÇORUM (AA) - Çorum'un Alaca ilçesine bağlı Büyükhırka, Çikhasan ve Akçiçek köylerinde köpekler ve bazı büyükbaş hayvanlarda kuduz şüphesi görülmesi köylüleri tedirgin etti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Ermiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçeye bağlı Büyükhırka, Çikhasan ve Akçiçek köylerinde kuduz vakalarına rastlanması üzerine karantina önlemi uygulamasına başlandığını söyledi.

Kuduz şüphesinin ilk olarak Büyükhırka köyünde bir tilki ile bir köpekte görüldüğünü ifade eden Ermiş, "İlçe müdürlüğümüzde görevli arkadaşlar gerekli çalışmaları başlattı. Yapılan testlerde tilki ve köpeğin kuduz oldukları anlaşıldı. Çikhasan ve Akçiçek köylerinde de kuduz şüphesi görülmesi üzerine o köylerde de çalışma yaptık. Hastalık maalesef o köylerdeki bazı hayvanlara da bulaşmış" dedi.

- 4 büyükbaş hayvan ve 2 köpek uyutularak telef edildi

Kuduz şüphesi nedeniyle Büyükhırka'da 2 büyükbaş hayvan, Çikhasan ve Akçiçek köylerinde birer büyükbaş hayvan ile 2 köpeğin uyutulduğunu ve dezenfekte işlemleri sonrasında gömüldüğünü belirten Ermiş, ayrıca belirtilen köylerde 70'ye yakın büyükbaş hayvanın da aşılandığını bildirdi.

Kuduz vakasının yayılmasını önlemek amacıyla da tedbir aldıklarını anlatan Ermiş, "Kuduz görülen 3 köyde, 6 aylık bir kordon karantina uygulaması olacak. Hastalığın yayılmaması ve insanları etkilememesi içn çeşitli önlemler alındı. Köye hayvan giriş çıkışları yasaklanırken, hayvanlardan elde edilen süt ve yumurta gibi ürünlerin tüketilmesi ve satılması da yasaklandı" ifadelerini kullandı.

Kuduz görülen 3 köyün çevresindeki yaklaşık 35 köyde bine yakın kedi ve köpeğin de aşılandığının altını çizen Ermiş, "Kuduz vakasının yayılmaması ve yaban hayatındaki diğer hayvanların da etkilenmemesi için aralarında Çorum'un da yer aldığı bölgede, Bakanlık tarafından mart ayı içerisinde havadan ilaçlama yapılacak" diye konuştu.

Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Engin Değirmenci de kuduz vakası görülen köylerde 25 kişinin aşılandığını belirterek, ayrıca köylerde eğitim çalışmaları yapılmaya başlanacağını söyledi.

Değirmenci, "Kuduz vakası görülen köylerde, hastalığın bulaştığı hayvanların sahipleri ve yakınındaki kişilere tedbir amaçlı kuduz aşışı yapılmaktadır. Yaklaşık 25 kişi, belirli bir süre sağlık kurumlarına giderek aşı olmakta" dedi.

- Köylüler endişeli

Kuduz vakasının görüldüğü Akçiçek köyünde 2 köpeği ile bir büyükbaş hayvanı itlaf edilerek gömülen İsmail Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuduz vakasının önce köpeklerinde görüldüğünü söyledi.

Köpeğin ölmeden önce ineği ısırdığını ifade eden Arslan, şunları kaydetti:

"Evimizin önündeki iki köpeğim hastalandı. Köye 10 kilometre uzaklıktaki Büyükhırka köyünde de kuduz vakası olduğunu duymuştuk. Sonra kuduz olabileceklerini düşünerek İlçe Tarım Müdürlüğüne gidip durumu anlattım. Köpekler öldükten sonra gelip aşılama yaptılar. İlla ki bir kayıp olunca mı aşılama yapılacak?"

Köy halkı olarak tedirgin olduklarını ifade eden Arslan, "Komşu köyümüzde kuduz vakasının tilkilerden bulaştığını duyduk. Bizim köye nereden geldi bilmiyoruz. Diğer hayvanlarımız risk altında mı bilmiyoruz. Köylüyü bilgilendiren kimse yok. Köylü cahil. Kuduz vakasına çok sık rastlanmadığı için ne yapacağımızı bilmiyoruz. Benim bir ineğim itlaf edildi. Hayvanların süt ve yumurtalarını kullanamıyoruz. Bizi bilgilendirsinler" ifadelerini kullandı.

Cami İmamı Ali Ergün de kuduz vakasının görülmesi üzerine köy halkını bilgilendirmek için cami hoparlöründen anons yaptığını belirterek, "Din görevlisi olarak cemaati bilgilendirmek istedim. Ben de dahil olmak üzere köy halkı ne yapacağını bilmiyor. Hangi hayvanlar risk altında, insanlara nasıl bulaşıyor bilmiyoruz" diye konuştu.

Murat Polat ise köydeki tüm hayvanların aşılanmadığını öne sürerek, yetkililerden yardım beklediklerini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com