Kulisleri sallayan F.Bahçe iddiası

Kulisleri sallayan F.Bahçe iddiası
UEFA’ya yakın kaynaklar, F.Bahçe’nin mahkeme tarafından suçlu bulunması halinde 3 yıl daha ceza alabileceğini dile getirdi.

UEFA, Galatasaray ve Trabzonspor için Avrupa Kupaları’na katılma iznini yazılı olarak Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) gönderdi. Ama, Şampiyonlar Ligi için ön eleme maçı oynama hakkı kazanan Fenerbahçe’ye “yokmuş” gibi davrandı.

Bu karar futbol çevrelerince Fenerbahçe’ye yönelik bir cezanın işareti olarak yorumlandı.

Peki gerçekten öyle mi? Gelin bu konuyu geçtiğimiz yılı da göz önüne alarak irdeleyeyim...

Geçen yıl şike operasyonundan sonra UEFA neredeyse kura çekimine kadar Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne katılıp, katılmayacağına karar vermemiş ve beklemişti. Bu yıl ise daha erken davrandı. Öncelikle şu gerçeğin altını çizelim. Artık şikeden dolayı Türk takımlarına, Türk Milli Takımı’na ve diğer kulüplere ceza verilmesi olasılığı ortadan kalktı. Geriye sadece Fenerbahçe kaldı.

Eski pazarlık yine gündemde

Geçtiğimiz yıl UEFA, TFF ve F.Bahçe arasında yapılan pazarlıklarda, UEFA açıkça şunu söylemişti, “CAS davanızı geri çekin, biz de size önümüzdeki yıl Şampiyonlar Ligi’ne almayalım. Böylelikle cezanızı 2 yılda tamamlamış olun.”
Ancak bu öneriye “Hayır” diyen Fenerbahçe, 2-3 ay sonra ise “ülke menfaati” diyerek CAS davasından feragat etti. Yani, UEFA’ya karşı geçen yılla ilgili olarak artık hiçbir dava açmayacağını beyan etmiş oldu.
UEFA’ya yakın çevrelerin bu noktada yorumu da açık ve netti.

Sarı lacivertli kulüp, artı bir yıl daha cezaya razı.
Fenerbahçe’nin bu feragatından sonra UEFA önceki gün Galatasaray ve Trabzonspor’a yazılı izni gönderdi. Ama, Fenerbahçe’yi dışarıda tuttu.

‘Beraat bile etse fark etmez’

UEFA’ya yakın kaynaklar, önümüzdeki sürecin şöyle işleyeceğini ileri sürüyor:

1-UEFA, Fenerbahçe’yi bu sene Şampiyonlar Ligi’ne almayacak. Bunu, sarı lacivertli yöneticiler de TFF yetkilileri de biliyor. Almama gerekçesi ise net. UEFA, şike davası nedeniyle başkanı ve yöneticisi hapiste olan bir kulübü Şampiyonlar Ligi’nde görmek istemiyor.

2-UEFA şike konusunda mahkeme sonuçlanana kadar bir karar açıklamayacak. Çünkü TFF, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve sarı lacivertli kulübü şike konusunda temiz görüyor. Eğer mahkeme Aziz Yıldırım’ı ve Fenerbahçe’yi şikeden dolayı suçlu görürse, sarı lacivertlilere UEFA 3 yıl daha ceza verecek.

UEFA’ya yakın otoritelerin, UEFA’nın son kararına ilişkin yorumu böyle.

Yani, mahkeme sonucunu bekleyecekler kararı öyle verecekler.
Karar olumsuz çıkarsa 3 yıl ceza, olumlu bile çıksa bu yıl Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’nde yok.

Avrupa Ligi olasılıkları

Beşiktaş ile Bursa’nın CAS davasını kaybetmesi ve F.Bahçe’ye de ceza gelmesi halinde Eskişehir ve İstanbul BŞB ile birlikte Sivas’ın da UEFA Avrupa Ligi’ne gitmesi gündemde.

UEFA’nın G.Saray ve Trabzonspor dışındaki Türk takımlarına Avrupa kupaları için davet göndermemesi, değişik yorumlara yol açarken, olası bir ceza halinde ülkemizi yurt dışında hangi takımların temsil edeceği de tartışılmaya başlandı.
F.Bahçe’nin disiplin kurulundaki, Beşiktaş ile Bursaspor’un da CAS’taki davalarının sonucunu bekleyen UEFA, üç takım için de kupalara katılmama kararı verirse, Türkiye Futbol Federasyonu, yeni bir liste hazırlayacak.
Bu durumda şu sorular ortaya çıkıyor:
1-F.Bahçe ceza alırsa, yerine, geçtiğimiz yıl olduğu gibi Trabzonspor mu Şampiyonlar Ligi’ne alınacak?
2-Beşiktaş ile Bursa’a UEFA’nın verdiği ceza CAS’tan dönmezse, ligdeki sıralamaya göre Eskişehir ile İstanbul BŞB mi UEFA Avrupa Ligi’ne gidecek?
3-Trabzon’un Şampiyonlar Ligi’ne alınması halinde, UEFA Avrupa Ligi’nde boşalacak kontenjana, ligi 8. sırada bitirdiği için Sivas mı dahil edilecek?

Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com