Kültür Başkentliği'nde bölgesel işbirliği

Kültür Başkentliği'nde bölgesel işbirliği
Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir, 2013 yılında Nevruz dönemi ile beraber başlatacakları Türk Dünyası Kültür Başkenti programlarını, Eskişehir’in komşu illeri ile birlikte işbirliği içerisinde yapacaklarını söyledi.

Koçdemir, “7-8 bin kilometreden heyetler ve kültür sanat ekipleri buraya gelecek. Sadece Eskişehir’de bir iki konser verip gitmeleri, o zahmetlerine, çektikleri meşakkate değmez, yazık olur. Onun için biz bilhassa Bilecik, Kütahya, Afyon ve Bursa ile beraber çalışıyoruz.” dedi.

Türk Dünyası Kültür Başkenti çalışmaları kapsamında, TRT AVAZ kanalında yayınlanan 'Oba Gündemi' isimli programa konuk olan Vali Kadir Koçdemir, Eskişehir’in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi ve yürütülen çalışmalarla ilgili soruları cevapladı.

Programların, Nevruz dönemi ve sonrasında yoğunlaşacağını kaydeden Koçdemir, etkinliklerde Eskişehir’in konaklama imkânlarının yeterli olup olmadığı yönündeki soruya, şu karşılığı verdi: “Eskişehir’de bizim 5 yıldızlı bir tane otelimiz, bir tane de inşaatı devam eden otelimiz var. Bunun dışında 4 yıldızlı otelimiz ve kamu kurumlarına ait konaklama tesislerimiz var. Öğrenci kentiyiz ve hedef kitlemizin 8-18 yaş grubu olduğu düşünüldüğünde, bu yaş grubundaki misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yerlerimiz var."

"PROGRAMLAR DÖRT ŞEHİR İLE KOORDİNASYON İÇİNDE OLACAK"

Kültür Başkenti bünyesinde yapılacak programları, ilin etrafındaki vilayetlerle beraber omuzlamak istediklerini kaydeden Vali Koçdemir, “Bu, birkaç bakımdan çok faydalı olacaktır. Çünkü 4-5 bin kilometreden, 7-8 bin kilometreden heyetler ve kültür sanat ekipleri buraya gelecek. Sadece Eskişehir’de bir iki konser verip gitmeleri, o zahmetlerine, çektikleri meşakkate değmez, yazık olur. Onun için biz bilhassa Bilecik, Kütahya, Afyon ve Bursa ile beraber çalışıyoruz. Bizde bir konser vermişlerse, ertesi gün de Bilecik veya Kütahya’da bir konser vermelerini istiyoruz. Konaklama imkânları bizim kapasitemizi aşarsa, programların günlerini buna göre ayarlayıp bu vilayetlerle birlikte yapalım diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk Dünyası ile birlikte Eskişehirlilere 2013 yılında Kültür Başkentliği sürecini el ele ve birlik içinde hayata geçirme çağrısında bulunan Vali Koçdemir, yakalanan fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. “Ne kadar büyüksek, ne kadar iri olursak, çocuklarımıza ve torunlarımıza kendilerini daha iyi ortaya koyabilecekleri, kavgadan, bugün çektikleri pek çok sıkıntıdan uzakta, hem kendi toplumlarına hem dünyaya yapabilecekleri katkıyı azamiye çıkarabilecekleri bir dünya bırakmış oluruz.” diyen Koçdemir, bunun yolunun tanış olmaktan, kültür mirasını devralmaktan geçtiğini, bu kültür miraslarını daha da zenginleştirip çeşitlendirmenin önemli olduğunu söyledi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com