''Kültür Olarak da Kardeşiz''

''Kültür Olarak da Kardeşiz''
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça Kütahya ile kardeş şehir olan ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilen şehirlerden bir tanesi olan Macaristan'nın Pecs şehrine davet üzerine gittiğini ifade ederek, Pecs şehrinin 1975 yılından beri Kütahya ile k

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça Kütahya ile kardeş şehir olan ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilen şehirlerden bir tanesi olan Macaristan'nın Pecs şehrine davet üzerine gittiğini ifade ederek, Pecs şehrinin 1975 yılından beri Kütahya ile kardeş şehir olduğunu hatırlattı.


Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça Kütahya ile kardeş şehir olan ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilen şehirlerden bir tanesi olan Macaristan'nın Pecs şehrine davet üzerine gittiğini ifade ederek, Pecs şehrinin 1975 yılından beri Kütahya ile kardeş şehir olduğunu belirtti.
Macaristan halkının Türk halkına karşı çok olumlu davranışlar içinde olduğunu, Kütahya ile Pecs şehri arasında geçmişten gelen bir kültür bağının olduğunu, Osmanlı zamanından kalan tarihi yerlerin ise korunduğunu da belirtti. Kütahya ile Pecs şehir arasında oluşan gelenksel dostluğun giderek daha da geliştiğine şahit olduğunu belirten İça, Pecs şehrinin Kütahya şehri gibi pek çok medeniyete merkezlik ettiğini, birçok tarihi güzelikleriyle ve tarihi eserleriye donanmış tarihi bir kent olduğu vurgulayarak, Pecs şehrine sadece Küthaya'dan ziyaretçilerin olmadığını aynı zamanda Avrupadan da çok sayıda katılımcıların katıldığını belirtti. Macaristan Devleti yetkilileri tarafından Pecs şehrinin katılımcılara çok iyi bir şekilde tanıtıldığını, tanıtılan yerler içerisinde Osmanlı Devleti'nin hüküm ettiği yelerin de olduğununa değinen İça, bu yerlerin tarihi değerinin ne kadar yüksek olduğuda Macar yetkilileri tarafından dile getirildiğini de vurguladı. Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça konuşmasına şöyle devam etti: ''Pecs şehrindeki tarihi yerlerin çok olduğunu bu tarihi yerlerin mimari yapısının bozulmadan ayakta durduğunu gördük.
Birçok eserlerin korunduğuna şahit olduk ve bizi gezdirenlerin hiç bir komplekse kapılmadan şehri tanıttıklarına şahit olduk. Osmanlı dönemini en iyi şekilde bize semah ve ney gösterileriye tanıttılar.
Pecs belediye başkanı ile görüşerek hazıraladığımız avrupa birliği projleri konusunda bize partner olmalarını istedik. Ve gerçekten bize samimi olarak Avrupa birliği projelerinde destek olacaklarının sözünü verdiler.'' dedi.
2010 yılı içerisin de Pecs şehrinde yapılacak kültür etkinlikleri çerçevesinde 9-29 Mayıs tarihlari arasında Türk günlerinin düzenleneceğine değinen İça Kütahya'da bu Türk günleri ile ilgili kendilerinin çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi. (A.ERTÜRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com