''Kültür Sohbetleri'' başladı

''Kültür Sohbetleri'' başladı
Kütahya İlinden Yetişenler Derneği (KİYD) İstanbul Şubesince başlatılan ''Kültür Sohbetleri''nin ilkinde hayırsever iş adamı Kadir Adlım tarafından sunum yapıldı.

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği (KİYD) İstanbul Şubesince başlatılan ''Kültür Sohbetleri''nin ilkinde hayırsever iş adamı Kadir Adlım tarafından sunum yapıldı.

Dernek Şubesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, her ay düzenlenmesine karar verilen etkinliğin ilki, Adlım'ın konuşmacı olarak katılımıyla Fatih'teki dernek binasında gerçekleştirildi.
Şube Başkan Yardımcısı Metin Bedir, etkinliğe ilişkin bilgi verirken, Prof. Dr. Süheyl Ünver'in, ''Bir insanın mesleği olmalı, bir de merakı olmalı. Merakı da kendi kültürü olmalı'' sözünü hatırlattı.
Adlım, ''Hayata Bakış'' adlı sunumunda, 15 Mart 1927'de doğduğunu, annesinin köylü kadını olduğunu ve ona hep ''Anam'' diye hitap ettiğini söyledi.
İki ablasının kendisi doğmadan bir ay ara ile öldüğünü anımsatan Adlım, şöyle konuştu:
''İlkokulu Lala Hüseyin Paşa İlkokulunda okudum. Çocukluğumda, ben nasıl bir evlat olacağım diye düşünürdüm. Babam çömlekçi idi ve onun bir arkadaşı vardı. Bir gün bizde misafir olarak kalırken, kuşağının içinden beşi bir yerde altın çıkardı. Ben de merak edip bunun ne olduğunu sordum. 'Bu benim ölümlük dirimliğim' dedi. Ben de o gün bu gündür hep yedek akçe ile yaşarım. 17 yaşımda öşür memurluğu yaptım. Biz toprak sanayisiyle uğraşıyorduk. Bir dönem Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yaptım. Belli bir dönemden sonra İstanbul'a geldim. İş hayatıma burada devam etmeye başladım. Çalışma, dürüstlük, disiplin, saygı ve sevgi, başarıyı getiren unsurlardır. Kazancımın bir bölümünü öğrencilere burs olarak veriyorum. Okul ve yurt yapımlarına yardım ettim. Bu tür işler beni ziyadesiyle mutlu ediyor.''
Adlım, etkinliğe katılan dernek üyeleri Doç. Dr. Tevfik Özpaçacı, Dr. Altan Erdem, Memduh Uysal, Mustafa Dinek, sanayici ve iş adamı Erkan Candan, yazar ve yayımcı İsmail Fatih Ceylan ile üniversiteli gençlerin sorularını da yanıtladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com