'Kültür Sohbetleri' devam ediyor

'Kültür Sohbetleri' devam ediyor
Kütahya İlinden Yetişenler Derneği (KİYD) İstanbul Şubesinin her ay düzenlediği 'Kültür Sohbetleri'nin ikincisinde, Doç. Dr. Tevfik Özpaçacı tarafından dernek üyelerine yönelik söyleşi yapıldı.

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği (KİYD) İstanbul Şubesinin her ay düzenlediği 'Kültür Sohbetleri'nin ikincisinde, Doç. Dr. Tevfik Özpaçacı tarafından dernek üyelerine yönelik söyleşi yapıldı.

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği İstanbul şubesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Doç. Dr. Özpaçacı, Fatih'teki dernek binasında gerçekleştirilen etkinlikte, annesinin kendisini yetiştirirken yaptığı fedakarlıkları unutamadığını bildirdi. Gençliğinde, Kütahya'daki tek sobalı ahşap evlerinde ders çalışmak için gece kalktığında annesinin kendisini hiç yalnız bırakmadığını ifade eden Doç. Dr. Özpaçacı, konuşmasında şunları kaydetti:
'Onun nefesini arkamda hep hissetmişimdir. Bana nişastadan peluze tatlısı yapar, önüme getirirdi. Ben de bir evlat olarak annemi unutamam. Babam ayakkabıcı idi. Çok cahildi diyebiliriz. İlkokul üçten ayrılmıştı ama arif bir kişiydi. Temel, müthiş değerleri olan bir insandı. Dışarıda yediği yemekten çocuklarına da yedirirdi. Eve ekmek alsa önlüğünün altına sarardı, olur da ekmek alamayan birisi görüp özenebilir diye. Vefat ettiği zaman çarşı esnafı, 'Çadırın orta direği çöktü' dedi. Bize bazı değerler çocukluğumuzda öğretildi. Bunların birincisi Allah korkusu, ikincisi günah-sevap, üçüncüsü haram-helal. Bana göre bu temel değerleri kendisine prensip edinen bir insan nereye gitse, kendisini, vatanını, milletini kurtarır.'
'YURT BİZİM İÇİN GERÇEKTEN HER ŞEYDİ'
Üniversite öğrencisiyken İstanbul'da KİYD'in yurdunda kaldığını anımsatan Doç. Dr. Özpaçacı, şunları kaydetti:
'Babamın imkanları kısıtlı olduğu için, 'İyi düşün, ben seni okutamam' demişti. Ben de 'Olsun, Kütahya Yurdu var' deyip imtihanlara girmiştim. Yurt bizim için gerçekten herşeydi. Bir de benim için bir şans daha vardı, Dr. Hakkı Yalçınkaya buradaydı. Akrabam olduğu için beni mutlaka karşılar diye düşünüyordum. Hakikaten bizi arkadaşlarımla beraber Haydarpaşa'da karşıladı. Onun önderliğinde yurda gittik. Bizi çok iyi karşıladılar. Kütahya'dan dışarıya hiç çıkmamışız. Bize imtihan salonlarımız gösterildi. Ben imtihana Beyazıt Merkez Yerleşkede girdim. Öğle yemeğini Beyazıt'ta yedim, öğleden sonra imtihana gireceğim, yolu bulamadım. Yurda geldiğimiz zaman büyük bir sevgi ile karşılandık. Küçükler de büyüklere saygı gösteriyor. Yurtta kütüphanede ders çalışılırdı. Gece geç saatte gelen arkadaşlarımızı büyüklerimizin ikaz ettiğini ben bilirim.
Karacabey'de bir vakıf kitabesi var. Bu kitabede, 'Bu dünyada yediğiniz değil, yedirdiğiniz; giydiğiniz değil, giydirdiğiniz kalır' diye bir ifade var. Büyüklerimizin yaptırmış olduğu bu güzel yurtta, onlar sayesinde yetiştik. Fakat bizimle birlikte evlatlarımızın da yetişmesiyle onlar da bir nesil yetiştiriyor. Mütevelli Heyetinde olan Altan Erdem ağabeyime, maddi katkıları ile bizleri bugünlere getiren Kadir Adlım büyüğüme ve burada olmayan bizim üzerimizde emeği olan tüm büyüklerime çok teşekkür ediyorum. Bunların temelinde bizim toplumumuzun çok ciddi bir vakıf anlayışı var. Bizim ecdadımız çeşitli vakıflar kurarak hem insanların hem de hayvanların ihtiyaç halinde onlara yardım edebilecek sistemleri tesis etmişlerdir. Bunların en güzel örneği tasadduk taşlarıdır. Veren de alan da birbirlerini görmez. Alan da ihtiyacı kadar alır.'
-GENÇLERE TAVSİYELERDE BULUNDU-
Doç. Dr. Özpaçacı, 'Bir mıh bir nal, bir nal bir at, bir at bir kumandan, bir kumandan bir memleket kurtarır' prensibiyle sorunlara yaklaşılırsa ecdadın yaptığı vakıf hizmetlerinin fazlasının yapılabileceğini ifade etti.
Konuşmasının son bölümünde gençlere tavsiyelerde bulunan Doç. Dr. Özpaçacı, dünün bugünü, bugünün de yarını hazırladığını anlattı.
Karşılıklı sohbet ve ikramla sona eren etkinliğe, TRT Türk Halk Müziği sanatçılarından Mustafa Hisarlı ve eşi, iş adamları Kadir Adlım, Durmuş Candan, Doğan Güral, Dr. Altan Erdem, avukatlar Osman Öner, İbrahim İmamoğlu, Sema Hastanesi Finans Müdürü Hüsamettin Nursoy, inşaat mühendisi Gültekin Güran, emekli orman mühendisi Memduh Uysal, gazeteci yazar İsmail Fatih Ceylan, Vergi Dairesi Müdürü Hasan Hüseyin Öğütçü, muhasebeci Aytekin İmamoğlu, emekli bankacı Azmi Yıldırım, KİYD İstanbul Şube Başkanı Halit Ceylan, Şube Başkan Yardımcısı Metin Bedir, futbol hakemi Ömer Sülün, laboratuvar teknisyeni Mustafa Alav katıldı.
Bir sonraki 'Kültür Sohbetleri' programına, 29 Ocakta Mustafa Hisarlı konuşmacı olarak katılacak ve 'Hisarlı Ahmet ve Türküleri' konusunda konuşma yapacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com