"Kültür ve Sanat Alanında İşbirliği Programı"

Kültür ve Sanat Alanında İşbirliği Programı
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik ve Hırvatistan Kültür Bakanı Violic, 2014-2016 yıllarını kapsayacak "Kültür ve Sanat Alanında İşbirliği Programı"nı imzaladı

ANKARA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Hırvatistan Kültür Bakanı Andrea Zlatar Violic, 2014-2016 yıllarını kapsayacak "Kültür ve Sanat Alanında İşbirliği Programı"nı imzaladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Çelik, Türkiye ile Hırvatistan arasındaki iş birliğinin yüzyıllar öncesine dayandığını ve bu iş birliğinin bundan sonra da verimli şekilde devam edeceğini belirtti.

Çelik, konuk Bakan'a, Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu Padişah II. Selim'in eşi Sultan Nur Banu'nun Venedik'ten getirttiği eşyaları taşıyan Gnalic gemisi batığından çıkan eserler ile Mljet Adası yakınlarında bulunan çinilerin Türkiye'de sergilenmesini talep ettiklerini bildirerek, "Kanuni Sultan Süleyman'ın Drava Nehri üzerinde yaptırdığı sekiz kilometrelik köprünün kalıntılarının ortaya çıkmış olmasını heyecanla karşıladıklarını" ifade etti.

Violic'e, Hırvatistan'da Yunus Emre Kültür Merkezini açmak istediklerini de aktaran Çelik, "Hemen hemen her konuda mutabıkız, anlaşamadığımız bir konu yok. İnşallah bundan sonra daha verimli bir işbirliği yapacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çelik'in resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Bakan Violic de ülkelerindeki Osmanlı mirasının restorasyonuna öncelik vereceklerini belirterek, "Ortak tarihimize dair çok değerli zamanları anlatan ve ortaya çıkaran el yazısı belgelerini sizlerle paylaşacağız" ifadesini kullandı.

Violic, Zagreb'de bir Türk kültür merkezi açılmasına önem verdiklerini ve en yakın zamanda gerçekleştireceklerini kaydetti.

- "Kültür ve Sanat Alanında İşbirliği Programı"

Anlaşmayla taraflar arasında el yazması ve nadir basma eserlerin yanı sıra kütüphaneler ve yayınlar, edebiyat, sinema, müzik ve sahne sanatları, halk müziği ve geleneksel kültür ve kültürel miras konularında işbirliği ve uzman değişimi, karşılıklı olarak sergiler ile kültür günleri/haftaları düzenlenmesi ve festivallere katılımın teşvik edilmesi konularında iş birliği öngörülüyor.

Kamu kütüphaneleri ve özellikle de iki ülke milli kütüphaneleri arasında bilgi malzemeleri ile yayınlarının alışverişini doğrudan temas ve iş birliğini destekleyecek olan Hırvatistan ve Türkiye, çalışma ziyaretleri için kütüphaneci değişimine gidecek. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com