Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Kahramanmaraş'ta

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Kahramanmaraş'ta
Tarihler resmi tarih olduğu için siyasiler, kahramanlar, devlet adamları, askerler üzerinden yazılır ama şehre ruhunu ve kimliğini veren, edebi şahsiyetlerdir. Onlar üzerinden pek tarih yazılmaz"- "İlmi ve edebi şahsiyetlerin yaptığı iş, o kentin ve o mem

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Tarihler resmi tarih olduğu için siyasiler, kahramanlar, devlet adamları, askerler üzerinden yazılır ama şehre ruhunu ve kimliğini veren, edebi şahsiyetlerdir. Onlar üzerinden pek tarih yazılmaz" dedi.

Çelik, Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümü etkinleri kapsamında geldiği kentte, mart ayında TRT 1 ekranlarında yayınlanması planlanan "Yedi Güzel Adam" isimli televizyon dizisinin çekimlerinin yapıldığı tarihi liseyi ziyaret etti. Senarist Şilan Avcı'dan dizi hakkında bilgi alan Çelik, tarihi lise binasını inceledi.

Çelik, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ın şairlerine sahip çıkmak için kenetlendiğini belirtti.

Çağdaş Türk edebiyatının en önemli isimlerinin hayatını konu eden bir dizi filmin çekileceği mekana geldiklerini iade eden Çelik, Kahramanmaraş'ın bütün yöneticileri, siyasileri, sivil toplum örgütlerinin o ünlü ve edebi şahsiyetlerin hayatı ve hatırası üzerine titizlendiklerini, onlara çok büyük bir kıymet verdiklerini kaydetti.

Dizi ekibine destek vermek ve daha proje tamamlanmadan bunun duyurulmasını sağlamak noktasında böyle bir düşünce içinde olunduğunu dile getiren Çelik, "Biz de emeğe geçen herkese teşekkür ediyoruz. İnşallah filmi heyecanla bekliyoruz" dedi.

- "Alimlerin ve şairlerin yaptığı işler daha kalıcıdır"

Kentlerin tarihlerini yazılmasındaki öngörüsünü aktaran Çelik, şunları söyledi:

"Tarihler resmi tarih olduğu için siyasiler, kahramanlar, devlet adamları, askerler üzerinden yazılır ama şehre ruhunu ve kimliğini veren, edebi şahsiyetlerdir. Onlar üzerinden pek tarih yazılmaz. Maraş ne kadar istisnai bir şehir buradan anlayın. Kahramanları kadar daha fazla ilmi ve edebi şahsiyetlerine önem veriyor.

Dizi inşallah en kısa zamanda tamamlanır. Biz şunu biliyoruz. En azından kendi adıma konuşayım. Bizim yaptığımız iş bir memleketin 5 yılını 10 yılın ve 50 yılını idare etmektir. Kalıcı eser kalırsa kalır. "İlmi ve edebi şahsiyetlerin yaptığı iş, o kentin ve o memleketin ruhuna, kimliğine imza atar. O yüzden alimlerin ve şairlerin yaptığı işler daha kalıcıdır, büyüktür."

Atatürk'ün "Cumhuriyetin temeli kültürdür" sözünü hatırlatan Çelik, Kahramanraş'ın antik dönemden Dulkadiroğullarına, Dulkadiroğlullarından Osmanlıya, Osmanlıdan bugüne kimliğe sahip çıktığı için tüm Maraşlıları kutladı.

- Dizi film

Senarist Avcı ise mart ayı ortalarında yayına girecek dizi filmin, Dünya Kupası başlamadan 13 bölümünü bitireceklerini söyledi.

"Yedi Güzel Adam" isminin anlamını da anlatan Avcı, şunları söyledi:

"1950 ve 1970'li yılların Kahramanmaraş'ın da geçen hikayede yakın Türk edebiyat tarihine damgasın vuran Erdem Bayazıt, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Ali Kutluay, Akif İnan, Alaaddin Özdenören gibi edebiyatçılarımızın edebi yolculukları üzerinden dönemin tarihi dokusu da anlatılıyor."

Çelik'e ziyaretinde, Vali Şükrü Kocatepe, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Türkiye Parlamenterler Birliği Başkanı Nevzat Pakdil, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Mehmet Sağlam, Sıtkı Güvenç, Yıldırım Ramazanoğlu da eşlik etti.

Muhabir: Bekir Ömer Fansa
Yayınlayan: Murat Aslan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com