Kumçay tehdit altında

Kumçay tehdit altında
Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde, geçmişte içilebilecek düzeyde temiz suya sahip olan Kumçay, bölgedeki fabrikaların yol açtığı kirlilikten dolayı çevreyi ve doğayı tehdit eder hale geldi.

Akhisar ilçesinde doğan ve Saruhanlı Ovası’ndan geçtikten sonra Gediz Nehri ile birleşerek Ege Denizi'ne dökülen Kumçay'daki kirlilik vatandaşların tepkisini çekti.

Kumçay yatağının çevresinde kurulu bulunan Kemiklidere Köyü':nün Muhtarı Ercan Çetin, çaydaki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla Kumçay’da gazetecilerle bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Çevresindeki fabrikaların bıraktığı atık nedeniyle Kumçay'ın kirlendiğini, çaydan akan suyun renginin bile değiştiğini iddia eden Çetin, şunları söyledi; “Geçmişte, sıcak yaz aylarında yüzerek serinlediğimiz, suyundan içtiğimiz ve balık tuttuğumuz Kumçay bugün tehlike saçıyor. Deyim yerindeyse çaydan zehir akıyor. Kumçay son yıllarda çöplük gibi kullanılmaya başladı. Bölgedeki zeytinyağı fabrikaları atıklarını buraya bırakıyor. Vatandaşlar çöpünü buraya döküyor. Bazı yerleşim yerlerinin kanalizasyon suları bile buraya akıyor. Durum böyle olunca doğal bir güzelliği olan çay, doğal bir tehlike haline döndü. Devletin bu soruna el atmasını istiyoruz.”

Kumçay’ın taşıdığı fabrika atıklarının bölgede önemli çevre sorunlarına yol açtığını, bunun zamanla insan sağlını etkileyeceğini savunan Çetin, şöyle konuştu: “Kumçay, yer altı suları başta olmak üzere doğayı tehdit ediyor. Hatta Kumçay’ın Ege denizine bile zararı var. Çünkü bu çay Gediz Nehri ile birleşip Ege Denizine dökülüyor. Çaydaki kirlilikten dolayı bölgemizde kötü koku sorunu da oluştu. Çaydaki kirliliğin önlenmesi için mutlaka fabrika atık sularının çaya deşarj öncesi arıtma sisteminden geçmesi gerekiyor. Devletin bu konuya çözüm getirmesini bekliyoruz.”

Öte yandan, Saruhanlı’daki yetkili makamlar, Kumçay'daki kirliliğin Akhisar'daki zeytinyağı fabrikalarından kaynaklandığının tespit edildiğini belirtti. Çaydaki kirliliğin önlenmesi için Orman ve Su İşleri Manisa İl Müdürlüğü ile Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde ortak bir proje hazırlandığını ifade eden yetkililer, bu proje kapsamında Kumçay'a atık su bırakan fabrikalara atık su arıtma tesisi kurdurulmasının planlandığını bildirdi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com