"Kumpas" Mağduru, Dz. Kur. Alb. Özenalp Son Yolculuğuna Uğurlandı...

"Kumpas" Mağduru, Dz. Kur. Alb. Özenalp Son Yolculuğuna Uğurlandı...
CHP , sorumluların bulunması için Meclis'te Araştırma Komisyonu kurulmasını isteyecek.

Balyoz Mağdurlarından Dz. Kur. Albay Murat Özenalp, Mamak Cezaevi’ndeki açık görüş sırasında geçirdiği beyin kanaması sonrası (dün) 1 Mayıs 2014'te hayatını kaybetmişti. 

Özenalp, bugün Ankara'da düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı. 

CHP'nin Cezaevleri İzleme Komisyonu üyeleri Veli Ağbaba, Özgür Özel, Nurettin Demir ve Muharrem Işık, yaşananlar nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, bir kez daha "mağduriyetlerin sorumlusu iktidardır" denildi. 

Komisyonun açıklaması şöyle; 

MAĞDURİYETLERİN SORUMLUSU İKTİDAR

"Bugüne kadar, diğer tüm siyasi davalar ve Balyoz Davası hakkında da defalarca söylediğimiz husus şu idi: Davalara ilişkin yaşanan tüm mağduriyetlerin sorumlusu siyasi iktidardır. Ergenekon, ODA Tv ve benzeri birçok davada da yaşadığımız “esaret altındaki ölümlerin” sorumlusu, tıpkı Sayın Özenalp’in de ölümünde olduğu gibi esaret koşullarının devam etmesine göz yumanlardır.

ANAYASA MAHKEMESİ BAŞVURULARI NİYE SONUÇLANMIYOR?

CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu (CHP-CK) olarak 09 Nisan 2014 tarihinde, Mamak Askeri Cezaevi’ne yapmış olduğumuz son ziyarette yüz yüze görüşmüş olduğumuz Özenalp’in tıpkı diğer tutsak askerler gibi Anayasa Mahkemesi’nin son kararlarından duyduğu memnuniyeti görmüştük. Buna rağmen 6 aydır AYM’ye yaptıkları başvurunun sonuçlanmadığına ilişkin karamsarlıklarını dile getiren askerlerin devam eden hak arama süreçlerini CHP-CK olarak yakından takip ederken bu acı haber ile bir kez daha sarsıldık.

"KUMPAS" CAN ALDI...

Başbakanlık koltuğunda oturan en yetkili ağızdan bu davaların bir “kumpas” olduğu kabul edilmişken, yüzlerce askerin hala cezaevlerinde oluşu ağır bir insan hakkı ihlali olarak karşımızda durmaktadır. Tüm bu siyasi davaların mağdurlarının masumiyetlerini görmezden gelenler, yaşanan tüm mağduriyetlerin gerçek sorumlularıdır. Balyoz Davası siyasi bir davadır ve çözümü de yine siyasetten geçmektedir.

MECLİS'TE ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN

Sayın Özenalp’in ölümünden asıl sorumlu olanları ortaya çıkarmak için Meclis’te derhal bir Araştırma Komisyonu kurulması için harekete geçecek ve bu konu hakkında elimizden gelen tüm mücadeleyi göstereceğiz." (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com