Kumpasın Adı: Balyoz Davası

Kumpasın Adı: Balyoz Davası
CHP Cezaevleri İzleme Komisyonu, Balyoz tutuklularını ziyaret etti. Mağdurlar sordu, "bizim mağduriyetimizi kim telafi edecek?"

MAMAK ASKERİ CEZAEVİ ZİYARET NOTLARI

Balyoz hükümlüleri ile yapılan görüşmede Anayasa Mahkemesi’nin son dönemlerde verdiği kararlarda demokrasiden ve özgürlüklerden bahsettiğini dile getiren askerler soruyor. “Bizim mağduriyetimiz ne zaman sona erecek.”
 
 KURDA “KUŞ”A ÖZGÜRLÜK VAR, BİR TEK BİZE YOK!
“AMERİKAN KUŞUNU UÇURDULAR, TÜRK KUŞUNU KİM UÇURACAK.”

 
Anayasa Mahkemesi’nin Twitter hakkında alınan İdare Mahkemesi kararına yaptığı atıfta “yasağın devam etmesi durumunda telafisi güç veya imkânsız zararların doğacaktı” ifadelerini hatırlatan askerler bu noktada sormaktadır:
 
“Balyozdan tutuklu, hükümlü 235 askerin yıllardır süren mağduriyetini kim telafi edecektir. Bizim uğradığımız zararların telafisi nasıl mümkün olacak!”
 
Twitter’ı Amerikan Kuşu olarak niteleyen Balyoz hükümlüleri içlerinde denizcilerden sonra çok sayıda hava kuvvetleri mensubu olduğunu, AYM’nin kararı ile Amerikan Kuşuna özgürlük tanınırken Türk Kuşunu uçuracak pilot ve komutanların içerde tutulduğunu söylüyorlar. Her geçen gün uçma yeteneklerini kaybettiklerini söyleyen askerler bugüne kadar kendilerine ordu tarafından yapılan yatırımın heba edildiğini ifade ediyorlar.
 
“ÖYM KALDIRILDI. BİZ NEDEN HALA BURADAYIZ?”
 “AYM’NİN SON KARALARIYLA YARATTIĞI İKLİM UMUT VERİCİ”

Anayasa Mahkemesi’nde 6 aydır bekleyen başvurularının ivedilikle ele alınmasını isteyen askerler, “Anayasa Mahkemesi artık “hızlı” çalışıyor. Yıllardır içerdeyiz bir umut biz de başvurduk. Ancak bizim dosyalarımız 6 aydan beri bekliyor. 218 başvuru yaptık, 8 Kasım’da dilekçe verdik.” diyorlar. Ve ekliyorlar; Genel Kurmay başkanının, Milletvekillerinin ve Prof Dr Fatih Hilmioğlu vb başvurularını öncelikle karara bağlarken bizlerinki neden bekletiliyor?
Askerler, twitter kararını üç günde ele alan AYM’yi özgürlükçü, demokrasiyi geliştiren kararlara imza attığını ifade ettiler. AYM’nin Türkiye’nin içinde bulunduğu herkesi bunaltan baskıcı ortamı yumuşatan, nefes aldıran ve iklimini değiştiren son günlerdeki kararlarının bir benzerini de Balyoz mağdurları için beklediklerini söyleyen askerler AYM’nin son dönemdeki özgürlükçü kararlarının kendileri için umut verici olduğunu söylüyorlar.
 
TEK SUÇUMUZ KARACI OLMAMAK”
“GENEL KURMAY BAŞKANI ÖZEL, DENİZCİLERİ VE HAVACILARI İÇERDE UNUTTU.”

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e olan güvenlerini yitirdiklerini söyleyen askerler,
“Balyoz semineri sırasında bugünkü Genelkurmay Başkanı Necdet Özel o tarihte tümgeneral rütbesi ile Kara Harp Akademisi Komutanı idi. Bu seminere katılan personelin seçilmesinde ve görevlendirilmesindeki sorumluluğunu ortadan kaldırmak ve Balyoz ile bağlantısı koparmak için karacılardan kimini mahkemede kimini Yargıtay aşamasında kurtardı.“ demektedir. Şu an 235 tutuklu ve hükümlü olarak içerdekilerden 13’ü Kara Kuvvetlerinden, 12’si emekli sadece 1’i muazzaf askerdir.
 
Askerler bunun sebebini şu şekilde açıklamaktadır: “Özel’in karacılara sahip çıkması, karacı olmasından değil Balyoz ile ilişkilendirilme ihtimalini ortadan kaldırmak içindir.”

864 RAKIMLI TEPEDE, DARBENİN MAĞDURU İLE DARBECİ BAŞI CAN CİĞER KUZU SARMA.”

Balyoz Semineri sırasında hükümetin başında bulunan Abdullah Gül’dü. O dönemin Başbakanı Abdullah Gül olduğu için güya ona darbe yapılacaktı. Ancak o zaman o seminerin (darbe! planının) sunumunu yapan asker bugün Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanı. 

EĞER DİJİTAL DELİLLER KABUL EDİLECEKSE; BAŞBAKAN OĞLUNU DA GÖNDERSİN CEZAEVİNE. YOK, DELİL SAYILMAYACAKSA, O ZAMAN DERHAL TAHLİYE EDİLMELİYİZ

Askerlerin dijital deliller ile ilgili itirazlarını şu şekilde ifade ediyorlar:

“Türkiye’nin imzaladığı uluslararası anlaşmalarda ve kabul ettiği uluslararası hukuk normlarında dijital verilerin tek başına delil olamayacağı ifade ediliyor. Bu çerçeveye göre somut diğer delillerle desteklenmedikten sonra dijital verilerin tek başına delil kabul edilmeyeceği açıktır. Türkiye bunu çoktandır taahhüt etti. Ama henüz yasal düzenleme yapılmadı. Hükümetten ve meclisten bu adımı atmasını bekliyoruz.”
Nitekim Turan Çömez gibi kırmızı bülten ile arananlar için maddi delil istendiğinde herhangi bir kanıt olmadığı (BM digital verilerin hiçbir şekilde maddi kanıt olamayacağına dair karar aldı) için Türkiye gülünç durumlara düşüyor ve istekleri geri çevriliyor.
Adaletin ve hukukun ayaklar altına alındığı ülkemizde bir şekilde dışarı çıkanların gözü dışarda mı olmalıdır? diye soruyorlar.

235 KİŞİ, BİLİRKİŞİ RAPORU OLDUĞU HALDE İÇERİ ATILDI.

Askerler, 5 no’lu CD hakkındaki TÜBİTAK kararının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatarak bu kararın yeni bir delil olduğunu ve acilen mahkemece değerlendirilmesi gerektiğini söylüyorlar.
Ayrıca Donanma Komutanlığı tarafında “5 no’lu CD’nin yerleştirilmesi” ile ilgili soruşturma aylar geçmesine karşın bir arpa boyu ilerlemediği hatta üstüne yatıldığı düşüncesini taşımaktalar.

BAŞBAKAN’IN GRUP KONUŞMASINI DİNLEDİK, O GECE UYUYAMADIK. BUNLARI SÖYLEYEN BAŞBAKAN NASIL UYUYOR.
 
14 Ocak 2014 günü AKP Grup toplantısında Başbakan’ın konuşmasını Mamak Cezaevinde hep birlikte dinlediklerini söyleyen askerler şunları ifade ettiler:
“O gün Başbakan “Bugün artık geçmişteki bazı yargılamalarda üzerinde çok büyük soru işaretleri olduğunu daha net görüyoruz. Sahte ihbar mektuplarla, yasadışı dinlemelerle sahte delillere tasarlanmış ve ayarlanmış bir kısım yargı mensuplarıyla, insanların nasıl mahkûm edildikleri bugün çok daha belirgin bir şekilde görülebiliyor. Bunlar hukuk, adalet saikiyle vicdan saikiye değil tamamen örgüt saikiyle yapılıyor.“ dedi. Bu ifadeleri kullanan Başbakan 235 kişi içerde yatarken gece nasıl rahat uyuyor merak ediyoruz. Bu konuda bir düzenleme yapıp bizleri görevimize, çoluğumuza, çocuğumuza ailemize ulaştırmayı düşünüyor mu?

Paralel devlet parelel örgüt dediler, bunun mağduriyetini seçimlerde en iyi şekilde kullandılar. Ancak Genel Kurmay Başkanlığında, TSK’da kurulan kumpasta “paralel devlet” ile ilgili soruşturma bugüne dek bir tek ses çıkmadı.” (BEE)
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com