Kundaktaki Bebekten Babaya Dava!

Kundaktaki Bebekten Babaya Dava!
7 aylık Beren, 'Anne karnında dayakla tanıştım Psikolojim bozuldu' diyerek babasına 30 bin TL'lik dava açtı. 'En küçük davacı' olarak tarihe geçti...

İstanbul'da 7 aylık bir bebek, "anne karnında dayak yediği gerekçesiyle" babasına dava açarak, en küçük davacı olarak hukuk literatürüne girdi. Davaya konu olan süreç, anne A.K.'nin (34), hamilelik döneminde eşi A.K. tarafından sürekli dayak yemesi sonucu patlak verdi. Anne, dayakla geçen gebeliğin ardından 7 ay önce "Beren" adını verdiği bebeğini kucağına aldı. Çocuğunun yüzünü bile görmeyen dayakçı koca ise boşanma davası açmakla kalmayıp, evladını ve annesini evden attı.

GELİŞİMİNİ ETKİLEDİ
Bebeğiyle ortada kalan anne, avukat Oğuz Kuğu'nun kapısını çaldı. Bebeğinin anne rahmine düşmekle "hak ehliyetine" sahip olduğunu öğrendi. Anneden vekalet alan avukat Kuğu ise Beren adına baba A.K. hakkında, 30 bin TL'lik tazminat davası açtı. Beren Bebek'in, anne karnında daha 9 haftalıkken baba şiddetiyle tanıştığına dikkat çekilen dava dilekçesinde, "Hamile olan annenin şiddete mağruz kalması, Beren'in doğumunu ve gelişimini tehlikeye soktu. Annenin hormonlarından direkt etkilenen Beren'in psikolojisi zarar gördü. Bebek babası ile hiç iletişim kurmadığı için ileride kişilik bozuklukları tehdidi altında olacak" denildi. Davayı kabul eden Asliye Hukuk Mahkemesi ise ilk duruşma için 3 Mart 2011'e gün verdi. Beren, 67 gün sonra hakim karşısına çıkacak.

Hukuk çocuğun haklarını korur
Avukat Sebla Öztürk, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu: "Çocuk, anne rahmine düştüğü andan itibaren, hukuk tarafından korunur. Anne karnında cenin halinde iken onun bir kişiliği bulunmaz. Ancak kişiliği tam ve sağ doğmasıyla başlar. Ana rahmine düştüğü andan itibaren hukuksal kazanımları yürürlüğe girer. Bu nedenle bebek, doğduktan sonra anneye ya da babaya velayeten her türlü dava açabilir."

Cenin yasası
Borçlar Yasası'nın 45'inci Maddesi: Cenin, anne karnındayken babası öldürülürse, doğduktan sonra sorumlu kişiye karşı dava açabilir. Bu dava bir temsilci vasıtasıyla açılacaktır. Borçlar Yasası'nın 47'inci Maddesi: Cenin, doğduktan sonra babasız ve desteksiz büyümenin kendisine verdiği elem ve ızdıraba karşılık manevi tazminat davası da açma hakkına sahip.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com