Küpeli Öğretmen'e Bakan Sahip Çıktı!

Küpeli Öğretmen'e Bakan Sahip Çıktı!
Küpeli öğretmen Cuma Toygar'a Bakan Nimet Çubukçu'dan destek...

Küpe taktığı için sürgün edilen ilköğretim okulu öğretmeni Cuma Toygar'a Milli Eğitim Bakanı sahip çıktı..

Manisa’da küpe taktığı için bir köy okuluna sürgün edilen ilköğretim okulu öğretmeni Cuma Toygar'a Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu sahip çıktı. 

"Ders sırasında küpe takmaması" koşuluyla affedilen ve  Necatibey İlköğretim Okulu’na giderek bir hafta aradan sonra yeniden dersbaşı yapan Toygar öğretmen için Çubukçu, "küpe taktı diye kimse görevden uzaklaştırılamaz" dedi.

Radikal gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can'a konuşan Nimet Çubukçu, "hiçbir bürokrat yönetmeliklerde olmadığı halde küpe taktı diye bir öğretmeni okuldan uzaklaştıramaz" dedi.

Çubukçu Cuma öğretmenin küpesiyle ilgili yaşananları Eyüp Can'a değerlendirdi. "Dün Cuma Hoca’nın küpesi karşısında “Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu neden sessiz” diye sormuştum. Çubukçu aradı, “Bir toplantıda olduğum için hemen arayamadım ama konuyu yakından takip ediyorum” dedi.  İşte Nimet Çubukçu’nun başta bürokrasi, tüm Türkiye’nin kulağına küpe olması gereken mesajları...

ÖZGÜRLÜKÇÜYÜM

Siz Cuma Hoca’nın sınıfa küpe ile girmesine karşı mısınız?

Kişisel olarak şekli meselelerle uğraşılmasına, insanların kılık kıyafetine karışılmasına karşıyım. Bu konularda her zaman özgürlükçü ve demokratik uygulamalardan yana oldum, burada olayda da tavrım aynı.

Yani size göre Cuma Hoca’nın küpeyle okula gitmesinde bir sakınca yok..

. Kesinlikle yok. Ayrıca sizin haklı olarak eleştirdiğiniz yönetmelikte de böyle bir sınırlama yok. Fakat veliler şikâyetçi olunca il milli eğitime bağlı müfettişler disiplin ve uyarı cezası vermiş.

Hatta sürgün kararı bile almışlar?

Onu hemen durdurdum. Sürgün ya da tayin söz konusu olmayacak.
Peki yönetmelikte olmadığı halde neden böyle bir karar alınmış?
Mesele sadece şekli değil. Disiplin ve emre itaatsizlik gibi tespitler de var. Oradaki müfettişlerle Cuma Öğretmen arasında bir gerginlik ve inatlaşma yaşanmış olabilir. Bu yüzden pazartesi Ankara’dan bu konularda tavrımı ve hassasiyetimi iyi bilen bakanlık müfettişlerini konuyu yerinde incelemeleri için gönderiyorum. Kimsenin kimseyi kılık kıyafetinden dolayı mağdur etmeye hakkı yok. Fakat bir de velilerle öğretmenlerin karşı karşıya gelmemesi gibi bir sorumluluğumuz var. Maalesef Türkiye’nin her yerinde, sizin benim baktığım yerden bakılmıyor bu konulara. Yasa ve yönetmelik kadar her bölgenin koşullarını da dikkate almak zorundayız.

Bir veli şikâyet etti diye bir öğretmenin hayatı mı karartılacak?

Elbette hayır. İdare olarak görevimiz bu şikâyetleri eğitim ortamını aksatmayacak biçimde çözüme kavuşturmak. Velilerle öğretmenleri ve öğrencileri karşı karşıya getirmemek...

Bizim araştırmamıza göre velilerden çok bürokratlar rahatsız olmuş. Bakanlık müfettişleri de aynı kanaate varırsa Cuma Hoca küpesiyle sınıfa rahatça girebilecek mi?

Elbette girer... Velilerle toplu olarak karşı karşıya gelme durumu yoksa, hiçbir bürokrat yönetmeliklerde olmadığı halde küpe taktı diye bir öğretmeni okuldan uzaklaştıramaz. Cuma öğretmen küpesiyle sınıfa gider ve dersini verir.

MEVCUT YÖNETMELİK

Peki kılık kıyafet yönetmeliği içinize siniyor mu?

Siz de yazmışsınız, hiçbir ülkede olmaması gerektiği kadar problemli. Tek tipleştirici, insanları disiplin altına almak maksadıyla kaleme alınmış bir yönetmelik. İhtilal döneminin ürünü. Kişisel olarak asgari standartları belirledikten sonra kimin nasıl giyineceğine devletin karışmamasından yanayım. Tüm memurlarla ilgili yönetmeliği düzenlemek benim sorumluluğumda değil ama okullarda daha özgürlükçü ve demokratik bir yaklaşım için geçen yıl serbest kıyafet çalışması başlattık, gündemimizden düşmüş değil."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com