Kura çekimi yapıldı!..

Kura çekimi yapıldı!..
Geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanı Mustafa İça ve İŞ-KUR Şube Müdürü Tevfik Bilgiç arasında imzalanan “Toplum Yararına Çalışma Projesi” protokolü kapsamında dün Belediye Kültür Sarayı Meclis Salonunda noter huzurunda kura çekilişi gerçekleş

Geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanı Mustafa İça ve İŞ-KUR Şube Müdürü Tevfik Bilgiç arasında imzalanan “Toplum Yararına Çalışma Projesi” protokolü kapsamında dün Belediye Kültür Sarayı Meclis Salonunda noter huzurunda kura çekilişi gerçekleştirildi.
Çekiliş sonrası bir açıklama yapan Belediye Başkanı Mustafa İça şunları söyledi;
“Kütahya Belediyesi olarak 'Toplum Yararına Çalışma Projesi' çerçevesinde 2009 yılından itibaren sürekli bu projelere müracaat ettik ve 2009 yılında 3 ay süreyle 74 kişi, 2010 yılında 3 ay süreyle 45 kişi, 2011 yılında da 4 ay süreyle 35 kişilik bir istihdam sağlamak üzere programa katıldık. İŞKUR marifetiyle çalışacak kişiler, verilen süre çerçevesinde sigortalı olarak asgari ücret ile istihdam edileceklerdir. Bu projeler; geçtiğimiz yıllarda eski evlerin restorasyonu, çevre düzeni çalışmaları, çevre yollarındaki ağaçların bakımları, otların temizlenmesi, çevreye iyi bir görünüm kazandırılması için yapılmıştı. Bu yıl yapılacak program ise çok daha sonuç alıcı iyi bir proje olacaktır. Başbakanlığın yayımladığı 2007/28 sayılı “Ağaçlandırma Seferberliği” konulu genelgede ve 4122 sayılı Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberlik Kanunu kapsamında Kütahya'mızın bozuk orman alanlarını ve orman yapılabilecek boş, atıl alanlarını değerlendirmek üzere projeler üretilmiştir. Kütahya'mız şanslı çünkü %53'ü ormanlarla kaplıdır. Ama atıl alanlarında kazandırılmasıyla merkezde düzenli ve güzel bir çevre elde edeceğiz.
Bu yasanın vermiş olduğu imkân ile öncelikle, Maliyeye ait atıl duran araziler ve Çevre ve Orman Bakanlığı'nın bozuk orman alanları ile ilgili 5 mahallemizde projeler ürettik. Evliya Çelebi Mahallesinde 4,64 hektar, Sofu Mahallesinde 36,03 hektar, Aydoğdu Mahallesinde 28,81 hektar, Ağaçköy Mahallesinde 1,16 hektar, İnköy Mahallesinde 11,76 hektar, toplamda 82,4 hektar ağaçlandırılacak saha bulunmaktadır. Ağaçlandırma sahalarının toprak analizleri tamamlanmış olup, bu analizler sonucunda Evliya Çelebi Mahallesinde 1,856 adet, Ağaçköy Mahallesinde 464 adet, Aydoğdu Mahallesinde 11,524 adet İnköy Mahallesinde 4,704 adet, badem türü fidanlar, Sofu Mahallesinde ise 5.308 adet, ceviz türünde fidanlar kullanılacak olup, toplamda 23.856 adet, fidan dikilecektir. Yapılacak ağaçlandırma çalışmalarından sonra takip eden yıllarda da sahalarda sulama, ot alımı, çapalama ve budama gibi bakım çalışmaları Belediyemizce yapılacaktır. Bunların sürekliliğini sağlayacağız.
Bu tür fidanları seçmemizin nedeni, Mahallelerimiz yakın olduğu için ekonomik olarak bulunduğu mahalleye işçilik, istihdam anlamında yarar sağlayarak kazanç elde edilmesi hedeflenmiştir.
Bu işi alacak olan arkadaşlarımız inşallah bu işi severek yaparlar. Çünkü bunun bir de manevi yönü bulunmaktadır. Bunu da özellikle belirtmek istiyorum. Projeye 190 kişi müracaat etmiş, noter huzurunda başvuranlardan 35 asil, 35 yedek seçiyoruz. Kütahya'mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum”
Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmaları 1 Mart 2011 tarihinde başlayacağıda ifade edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com