Kurada kaybeden muhtar adayı YSK'ya başvurdu

Kurada kaybeden muhtar adayı YSKya başvurdu
Konya 'nın Beyşehir ilçesinde muhtarlığı çekilen kura sonucu kaybeden aday, "kura çekiminde tarafların olmadığı" gerekçesiyle başvurduğu İl Seçim Kurulu'ndan sonuç alamayınca itirazını YSK'ye taşıdı

KONYA (AA) - Konya'nın Beyşehir ilçesindeki Hüseyinler mahallesinde iki adaya eşit oy çıkması nedeniyle muhtarlığı kura çekimiyle kaybeden Feyzullah Doğan, "kura çekiminde tarafların olmadığı" gerekçesiyle başvurduğu İl Seçim Kurulu'ndan sonuç alamayınca itirazını YSK'ye başvurdu.

Hüseyinler Mahallesi'nde, 30 Mart'ta yapılan seçimlerinde mevcut muhtar Feyzullah Doğan'a 44, rakibi Adem Özcan'a ise 43 oy çıkınca, seçimi 1 oy farkla kaybeden Özcan, geçersiz sayılan bir oyla ilgili itirazda bulundu.

İtiraz kabul edilerek oy geçerli sayılınca, iki adayın da oyları eşit duruma geldi. Bunun üzerine muhtarın belirlenmesi için yapılan kura çekiminde kazandığı ilan edilen Özcan, mazbatasını alarak görevine başladı.

"Kura çekiminde tarafların olmamasına" ve "sonradan geçerli sayılan oya" itiraz ederek durumu Konya İl Seçim Kurulu'na taşıyan Doğan, başvurusu kabul edilmeyince haksızlığa uğradığını ileri sürerek YSK'ya başvurdu.

Feyzullah Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rakibi lehine sayılan geçersiz oyun "şaibeli bir oy" olduğunu iddia etti.

Seçimden 3 gün sonra çekilen kura sonucu seçimi kaybettiği yönünde kendisine bilgi verildiğini ifade eden Doğan, "Bizim haberimiz yokken kura çekilmez. 'Noter var mıydı?' diye sordum, 'yok' dediler. Bunu kabul etmediğimi söyleyerek durumu önce İl Seçim Kurulu'na, sonra Yüksek Seçim Kurulu'na taşıdım. Hakkımı sonuna kadar arayacağım, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideceğim" dedi.

Seçimi kurada kazandıktan sonra mazbatasını alarak göreve başlayan Adem Özcan ise şu an resmi olarak görevinin başında olduğunu, sonucu bekleyip göreceklerini dile getirdi.

Kura çekimi sırasında kendisinin de olmadığını aktaran Özcan, şunları kaydetti:

"Yüksek Seçim Kurulu adayların kura çekiminde bulunup bulunmamaları gerektiği konusunu, kanunları daha iyi bilir. Kanun nizam neyse biz ona uyarız. Benim için orada olup olmamam pek sıkıntı değil. Ben devletime güveniyorum. Bu bir seçimdir. Kazanan kimse, devlet kimi belirlemişse hizmeti o yapar. Haksızlık bence asla söz konusu değil. Ama herkes hakkını arayabilir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com