Kuraklık, su altında kalan köyleri gün yüzüne çıkardı

Kuraklık, su altında kalan köyleri gün yüzüne çıkardı
Kayseri'deki Yamula Barajı'nda su seviyesinin düşmesiyle baraj gölündeki eski bazı yerleşimler ve köy mezarlığı ortaya çıktı

KAYSERİ (AA) - SERCAN KÜÇÜKŞAHİN - Kış ve bahar aylarında önceki yıllara oranla metrekareye daha az yağış düşen ve kurak bir kış geçiren Kayseri'de barajlardaki doluluk oranı azaldı.

Türkiye genelinde yaşanan kuraklığın barajlarda ve tarımsal üretim üzerindeki olumsuz etkisi Kayseri'de de kendisini hissettirmeye başladı.

Devlet Su İşleri (DSİ) yetkililerinden alınan bilgiye göre, kaynak suları ile beslenen Sarımsaklı Barajı hariç diğer barajlarda ciddi su sıkıntısı yaşanıyor. 

Elektrik üretimi yapılan Yamula Barajı'nda doluluk oranı yüzde 60'a gerilerken, sulama amaçlı kullanılan Bahçecik ve Sarıoğlan barajlarında ise bu rakam yüzde 40'lara kadar düştü.

Yemliha Mahallesi yakınlarında Kızılırmak üzerinde kurulan olan Yamula Barajı'nda suların çekilmesiyle su altındaki yerleşimler de ortaya çıkmaya başladı.

Baraj gölünün suları altında kalan Taşan köyünün eski taş evleri, iki katlı camisi ve köy mezarlığı su seviyesinin düşmesiyle gün yüzüne çıktı.   

Küçük midyelerle kaplı bir kısmı hala ayakta olan eski taş binalar mimarisiyle de dikkati çekiyor.

 

- Çiftçiler yağış bekliyor

 

Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri'de ciddi bir kuraklığın söz konusu olduğunu söyledi. 

Son yılların en kurak kış mevsimi nedeniyle toprağın suya doyamadığını ifade eden Güneş, "Tüm Türkiye'de olduğu gibi ilimizde de ciddi bir kuraklık söz konusu. Yaklaşık bir buçuk ay önce yağan yağmurdan sonra ciddi bir yağış olmadı. Hem ekili alanlar hem de yaylalar yeterince yağış alamadı" diye konuştu.

Çiftçinin endişeli bir bekleyiş içerisinde olduğunu belirten Güneş, şunları kaydetti:

"Pancarın bu mevsimde bahar yağmurlarına ihtiyacı var. Ancak bu yıl yağmur olmadığı için çiftçi baraj suyu veya kuyu suyu kullanarak pancarını sulamaya çalışıyor. Bu da barajlardaki su oranını erkenden düşürüyor. Kıraç bölgelerindeki ekili araziler ise bahar yağmuru ile beslenir ancak kuraklık nedeniyle buralardaki ekili arazilerde ise kuraklık sıkıntısı başladı."

Kuraklıktan etkilenen çiftçilere destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Güneş, "Daha önceki yıllarda borçlarımızın ertelendiği olmuştu. Ancak bu yıl kuraklık daha ciddi. Bu yüzden biz borç ertelemesi değil dönüm başına destek istiyoruz. Çünkü bu sene bizim borcumuz ertelenirse seneye iki yılın borcunu birlikte ödemek zorunda kalacağız. Bunu da bizim çiftçimiz kaldıramaz" ifadelerini kullandı.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com