Kuralar bugün çekilecek

Kuralar bugün çekilecek
Simav'da, 19 Mayıs'ta meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremde evleri ağır hasar gören depremzedelerin kullanması amacıyla Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan kalıcı konutların kuralarıbugün çekilecek.

Simav'da, 19 Mayıs'ta meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremde evleri ağır hasar gören depremzedelerin kullanması amacıyla Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan kalıcı konutların kuralarıbugün çekilecek.
Alınan bilgiye göre, TOKİ, Muradınlar Mahallesi'nde üç ayrı alanda üç müteahhitlik firması aracılığıyla toplam 928 daire inşa ettirdi.
TOKİ görevlileri, noter yetkilileri ve Hak Sahipliği Komisyonunca yapılan değerlendirme sonucu belirlenen hak sahiplerinin katılacağı kura çekimi, Simav Yeni Belediye Düğün Salonunda yarın saat 09.00'da başlayacak.
İki ayrı şirkete bağlı görevliler, 20 gündür süren bloklardaki iç ve dış temizlik çalışmalarını tamamladı. Konutlardaki tüm daireler ve ortak kullanım alanlarının temizliği yapıldı.
Kalıcı konutların teslim edilmesini bekleyen ve Muradınlar Mahallesi'ndeki geçici prefabrike Yunus Emre Evlerinde barınan depremzedeler, özellikle geceleri havanın çok soğuk olduğunu, elektrikli ve LPG'li sobalarla ısınmanın ciddi mali yük getirdiğini söyledi.
Depremzedelerden Halil Irmak (54), kura çekimi öncesi hak sahiplerine konutların fiyatları ve taksitlerle ilgili açıklama yapılmadığını iddia etti.
Taksit ödeyerek yaşamlarını sürdürmelerinin zor olacağını belirten Irmak, ''Konut taksitleri, kişilerin geçimlerini de sürdürebilecek şekilde olmalı. Örneğin 700-800 lira emekli maaşı alan, asgari ücretle çalışan bir kişi, konut taksitleri yanında konutun ortak giderlerini, yiyecek ve içecek masraflarını karşılayabilmeli'' dedi.
İsmail Vurgun (49) ise kura çekiminin mahalle, köy ve belde ayrımı yapılmadan gerçekleştirilmesi, karma bir komşuluk sağlanması gerektiğini ifade etti.
Mustafa Kaya (62), kalıcı konutların çevresinde sağlık hizmetleri sunulması için sağlık ocağı oluşturulmasını istedi.
Hüseyin Barındık (44), devletin kalıcı konutlarla ilgili elektrik ve su aboneliğinin yanı sıra ısınmada kendilerine kolaylık sağlaması gerektiğini kaydetti.
Ali Tuncay (40), depremde evinin ağır hasar gördüğünü, eşyalarının kullanılmaz hale geldiğini anlatarak, ''TOKİ konutlarına yerleşmeden devletimizin yeni eşya almak için kredi vermesini ve bunu da konut taksitlerine eşit bir şekilde ilave etmesini bekliyorum. Ayrıca kura çekiminde depremzedelere daireler arasında takas yapılması için de kolaylık gösterilmeli'' diye konuştu.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com