"Kuralarda hile yapıldı"

"Kuralarda hile yapıldı"
Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi'nin kura çekimlerindeki iddialar büyüyor.

Evlerinin yerleri belirlenen hak sahipleri kuralarda hile yapıldığını öne sürüyor. Hak sahiplerinden Mehmet Ali Bingöl "Hangi daireyi kimin alacağının önceden bilgisayara işlendiğini düşünüyorum" diyor.

Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi’nin kura çekimlerinden sonra iddialar havada uçuşuyor. Evlerinin yerleri belirlenen hak sahipleri kuralarda hile yapıldığını öne sürüyor. Hak sahiplerinden Mehmet Ali Bingöl “Hangi daireyi kimin alacağının önceden bilgisayara işlendiğini düşünüyorum” derken, Selda Koçak Gürpınar ise kura çekimlerini kendilerinin yapmadığını belirterek, “Bize çıkan evler söylenilen yerde değil. Verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz” diyor.

Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi’nin tamamlanan birinci etap kuralarında hak sahipleri istediklerini bulamadı. “2 yılda bitirilecek” sözüyle 2005’te başlayan projede ancak 7 yılda kura aşamasına gelindi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen birinci etaptaki konutlar hak sahiplerini buldu ancak hak sahipleri istediklerini bulamadı. Kurası çekilen konutların ne zaman teslim edileceği belli değil. Konutları belli olan hak sahipleri ise evlerini yalnızca dış cepheden görebildi.

Hak sahiplerinden Sultan Karasüleymanoğlu, kura çekimine ilişkin, “Bizde hiç sevinç yok. Kura sonrası oturma izninin ne zaman alınacağı belli değil. Süre belirtilmiyor. Yerimiz belli bile olsa gidip oturamayacağız” diyor.

7 yılda 60 TL kira artışı

Karasüleymanoğlu evlerinden ilk çıktıkları tarih olan 2005’te kendilerine 200 TL kira yardımı yapıldığını belirterek, “Şu an 260 TL alıyoruz. 7 yılda yalnızca 60 TL artış oldu. Bu parayla nerede oturulabilir ki? Buradaki hak sahipleri asgari ücretle geçinmeye çalışan, yoksul insanlar zaten. Bu kadar zaman ceplerinden borçlanarak barınabildiler, geçimlerini çok zor sağladılar. Birçok kişi gelirini giderini dengeleyemedi” diye konuşuyor.

Hak sahiplerinden Mehmet Ali Bingöl ise kuraların güvenirliğine inanmadığını belirterek, “Hak sahipleri dışında kuraya kimse giremeyecekti ancak kartı olan olmayan herkes geldi. Kura çekimleri sırasında adaletsizlik yapıldığını ve hangi daireyi kimin alacağının önceden belirlendiğini düşünüyorum” diye kaygılarını dile getiriyor.

‘Evimizi dışarıdan gördük’

Dairelerinin yerlerinin belli olmasına karşın evlerinin içini göremediklerini söyleyen Bülent Şeremef de “Konumunu dışarıdan gördük, tamamen çukurda olan bir daire verilmiş. Kötü dairelerin hepsi hak sahiplerine verildi” iddiasında bulunuyor.

Satılmış Çavuş ise “200 metrekare imarlı yerime 80 metrekare verildi. Müteahhite versem 2 ev alırdım, şimdi bana giriş kat veriyorlar. Bizi yanılttılar, haklarımız haram olsun. Ben yalnızca insan gibi oturacak yer istiyorum” diyerek isyanını dile getiriyor.

‘Kuraları uzaktan izledik’

TOKİ’nin önceki kura çekimlerini anımsatan Selda Koçak Gürpınar, “Hak sahibi kendisi çekiyordu, burada bizim yerimize başkaları kura çekti. Hak sahipleri 15-20 metre uzaktan izledik. Verilen sözlerde giriş katların hak sahiplerine verilmeyeceği söylenmişti. Şimdi pek çok hak sahibi kötü dairelerde oturacak. Şu an bize dere yatağından ev veriliyor” diye konuşuyor.

Cumhuriyet / İklim Öngel

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com