"Kur'an-ı Kerim İnsanlığa Gönderilmiş Bir Mücizedir"

"Kur'an-ı Kerim İnsanlığa Gönderilmiş Bir Mücizedir"
Kütahya'da Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kütahya İl Müftülüğü tarafından Belediye Kültür Sarayı'nda 'Kur'an ve insan' konulu konferans verildi. Konferansa konuşmacı olarak Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fikret Karaman katı

Kütahya'da Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kütahya İl Müftülüğü tarafından Belediye Kültür Sarayı'nda 'Kur'an ve insan' konulu konferans verildi. Konferansa konuşmacı olarak Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fikret Karaman katıldı. Konferansa Kütahya halkı yoğun ilgi gösterirken Karaman, Kur'n-ı Kerim'i mucize olarak nitelendirdi.
Alipaşa Camii İmam Hatibi Şükrü Uymaz'ın okuduğu Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başlayan programda Kütahya İl Müftüsü Mustafa Üskülüplü açılış konuşmasını yaparak, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr.Fikret Karaman'nı konuşmasını yapması için kürsüye davet etti.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr.Fikret Karaman, Peygamber Efendimiz (SAV)'in örnek yaşantısından örnek kesitler vedikten sonra konferansın asıl konusu olan 'Kur'an ve insan' konulu konferans konuşmasına başladı.
Hz. Muhammed (SAV)'in yaşamındaki her karede merhametinin görüldüğünü belirten Karaman, 'O yüce şahsiyet, bizzat kendi ağzıyla 'Ben yeryüzüne, insanlığa bir muallim, bir eğitici olarak gönderildim' demekte. Bizler insanlığa Peygamberimizi (SAV), insanlığı onore eden sözleriyle anlatmalıyız. Peygamberimiz (SAS) şefkatli, merhametli ve son derece de hoşgörülü biriydi. İnsanlar arasında bir yanlış gördüğünde onu o insana adını çağırarak düzeltmesini söylemezdi. Yanlışları verdiği hutbelerde örneklerle anlatır, insanların onurunu kırmadan uyarırdı' dedi.
Hz. Muhammed (SAV)'in birbirine düşman insanları kaynaştırıp dost ettiğini ifade eden Doç. Dr. Karaman, 'İslam Peygamberi (SAV) diğer canlıların yaşam hakkına çok dikkat edilmesi gerektiğini hadislerinde buyurmakta. O yüce Peygamber (SAV), çocukların, kadınların, yaşlıların, hatta ağaçların korunması gerektiğini ifade eder, bu konuda örnek davranışlarda bulunurdu. Bizler de alemin peygamberinin sevdalıları olarak tüm insanlığa örnek davranışlar sergilemeliyiz' şeklinde konuştu.
İslam dininin ilk emrinin 'oku' olduğunu hatırlatan Karaman, İslam'ın Müslümanlara okuyup araştırma yapmalarını tavsiye ettiğini dile getirdi. Karaman ayrıca, İslam'ın insanları inançlarından, kültürlerinden dolayı aşağılamayı, hakaret etmeyi ve saldırmayı kesinlikle reddettiğinin altını çizdi.
Kütahya Müftüsü Mustafa Üskülüplü de, 'İslam dini çok önemlidir. İslam'ı dünyadaki her insanın bilmeye, öğrenmeye, öğretilmeye ihtiyacı vardır. 21. yüz yılda insanların yaşadığı buhranların temelinde halkın yeterince Kur'anı ve Hz. Muhammed'i (SAV) tanınmaması ve bilinmemesi yatıyor' şeklinde konuştu.
Konferansa Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa İça, İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Nazlı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, diyanet görevlileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com