Kurban Bayramı öncesi denetimler artırılıyor

Kurban Bayramı öncesi denetimler artırılıyor
Kütahya Tarım İl Müdür Vekili Mustafa Altuğ Atalay, Kurban Bayramı öncesi artan hayvan trafiği ile ilgili olarak alınan önlemleri açıkladı.

Kütahya Tarım İl Müdür Vekili Mustafa Altuğ Atalay, Kurban Bayramı öncesi artan hayvan trafiği ile ilgili olarak alınan önlemleri açıkladı.
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İhsan Tunçoğlu ve basın mensuplarının kendisini ziyaretinde konuşan Atalay, hareketli dönem içerisinde bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma riskinin daha yüksek olduğunu belirterek, 'Vatandaşlarımız dini vecibelerini yerine getirirken, sağlıklı hayvan almalarını sağlamak, artan hayvan hareketleri nedeniyle hastalıkların yayılmasını engellemek, hastalıksız bölgeleri hastalık bulaşmasına önlemek için bir takım tedbirler aldık. Bayram süresince polis, jandarma ve görevli veteriner hekimler tarafından yol kontrolleri yapılacak, belgesiz ve sağlıksız hayvanların nakillerine izin verilmeyecektir. Aynı şekilde kurbanlık satış noktaları da denetlenecektir. Ayrıca bayram süresince de kesim yerlerinde görevli veteriner hekimlerce, hayvanların sağlık kontrolleri yapılacaktır' dedi. Kurbanlık hayvan sevki yaptıracak olan yetiştiricilere de uyarılarda bulunan Mustafa Altuğ Atalay, sığır cinslerinde sekiyattan en az 15 gün önce şap aşılarının yapılmış olması gerektiğini söyledi.
Atalay, kayıt altına alınmamış, kulak küpesiz ve pasaportsuz hayvanların sevkiyatına asla izin verilmeyeceğini belirterek 'Yönetmeliğe göre hayvanların ilçe içinde nakli için menşei şahadetnamesi, ilçe ve iller arası ise veteriner sağlık raporu şartı aranmaktadır. Belgesiz havyan nakleden araç sahiplerine idari para cezası ve araçlara ise 3 ay süreli trafikten men cezası verilecektir. Tüm üreticilerin ve taşımacılık yapan esnafın cezai müeyyide ile karşılaşmaması için kurallara uymasını istiyoruz' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com