Kürecik'te füze kalkanı şaşkınlığı

Kürecik'te füze kalkanı şaşkınlığı
Kürecik Bucağı'nda bulunan eski ABD Radar Üssü'nün yerine kurulacak olan füze savunma sistemi, köylüleri tedirgin etti.

NATO füze savunma mimarisi kapsamında erken uyarı radarının ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone ile Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun imzaladığı mutabakat metniyle Malatya'daki Kürecik'de bulunan askeri tesise konuşlandırılması kesinleşti. Füze kalkanı projesinin, soğuk savaş döneminde, NATO tarafından Sovyetler Birliği'ne karşı 1965 yılında yine radarlarla donatılan Karahan tepesinde hayata geçirileceği öğrenildi.

2 bin metre rakımlı bir tepe olan Karahan'da bölgeye hakim bir yükselti olarak dikkat çekiyor. Soğuk savaşın bitmesiyle NATO tarafından kullanılmamaya başlayan merkezin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 226 nolu Hava Radar Komutanlığı olarak kullanıldığı öğrenildi. Terk edilmiş bir tesis görüntüsünün hakim olduğu noktada boş mühimmat sandıkları, binalar, nöbet kulubeleri tel örgüler içinde hala ayakta duruyor.

KÖYLÜLER TEDİRGİN

Toplam yedi köyün bağlı olduğu Kürecik Bucağı'nda bulunan eski ABD Radar Üssü'nün yerine kurulması planlanan füze savunma sistemi şimdiden köylüleri tedirgin etmeye başladı. Askeri tesislerin bulunduğu Kepez Köyü Muhtarı Kemal Köroğlu, haberi televizyonlardan duyduklarını belirterek, köylülerin sistemin Kürecik'e kurulmasından dolayı çok tedirgin olduklarını söyledi. Muhtar Köroğlu, daha önceden de ABD'nin radarının bölgede bulunduğunu belirterek, "Bu sistem bildiğim kadarıyla insan sağlığını tehdit eden bir sistem. Daha önce bu radarların zararlarını gördük. Köylerde radarlardan dolayı tahmin ettiğimiz birçok kanserli hastaya rastlanıldı. Şu an büyük tepki var köy sakinlerinden" diye konuştu.
Bu sistemin Türkiye'ye kurulmasıyla Ortadoğu'da ve bazı ülkelerle ilişkilerin bozulabileceğini söyleyen Kemal Köroğlu, "Biz bu sistemin buraya kurulmasını istemiyoruz. Protokol imzalandığını televizyondan öğrendik. Burayı tercih etmelerinin sebebi tahminimizce, daha önceden burada ABD radarlarının olmasıdır. Sistemin kurulacağı yer bölgeye hakim bir tepe. Son 1 yıldır buraya gelen- giden yok. Daha önceden havacı askerleri gidiyordu. Eskiden radarlar buradayken köylerde kanser vakaları görüldü. Birçok kişi kanserden hayatını kaybetti ve bu ölümleri buradaki radarlara bağlıyorduk. Bu füze sisteminin buraya ne gibi zararları olur köylüler gerçekten tedirgin. 'Neden Kürecik?' diye soruyoruz. Buradaki köylülerin kafasını kurcalayan büyük bir soru bu."

BAŞLI BAŞINA BİR TEHDİT

Kepez Köyü'nde yaşayan emekli öğretmen Hüseyin Nazlıer de 1965 yılında NATO'nun Karahan tepesinde benzer bir merkez oluşturduğunu anlattı. Merkezin soğuk savaş bitene kadar kullanıldığını aktaran Nazlıer, soğuk savaşın ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir süre alanı kullandığını ifade etti. Kürecikte böyle bir projenin hayata geçirileceğini gazetecilerden öğrendiklerini belirten Nazlıer, "Bu füze kalkanı, başlı başına bir tehdittir. Bu ABD ve İsrail'in korunma sistemidir. Biz hedefin İran olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com