Küresel Göç ve Kalkınma Forumu

Küresel Göç ve Kalkınma Forumu
İsveç'in başkenti Stockholm'de yapılan foruma, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve İsveç Başbakanı Reinfeldt katıldı

STOCKHOLM (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dünya nüfusunun 30'da birinin göçmen durumunda olduğunu belirterek, göç olgusunun uluslararası gündemde giderek artan öneme sahip olduğunu kaydetti.

İsveç'in başkenti Stockholm'de yapılan Küresel Göç ve Kalkınma Forumu'nda konuşan Ban, İsveç hükümetine zamanlama ve önem açısından kritik önemde olan etkinliği düzenlediği için teşekkür etti.

İsveç'in her zaman insani faaliyetlere liderlik yaptığını vurgulayan Ban, bu forumun işbirliği ve diyalog konusunda giderek büyüyen ihtiyacı karşılayacağını söyledi.

Yıllardır göç olgusunun uluslararası gündemde artan öneme sahip olduğunu dile getiren Ban, göçlerin kalkınmış ülkelerin büyümesini sürdürmeye yardımcı olduğunu belirtti, göçmenlerin insani haklarının önemine değindi.

- Reinfeldt'in konuşması

İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, ülkesinin geçen on yıllarda eski Yugoslavya, Türkiye, İtalya, Finlandiya ve Yunanistan gibi ülkelerden insanların yeni yurdu haline gelmeye başladığını anlattı.

Türkiye'ye gittiğinde Konya'nın Kulu ilçesini ziyaret ettiğini belirten Reinfeldt, "Küçük bir yer ama Kulu'dan 22 bin kişi İsveç'te yaşıyor. Kulu ilçe merkezinde konuştum ve herkes İsveççe'yi anladı" diye konuştu.

Foruma 145 ülkeden 900 delegenin katıldığını bildiren Reinfeldt, foruma, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, uluslararası kuruluşlar ve hükümetlerden katılım olduğunu kaydetti.

Dünyada göç rakamlarının hiç bu kadar büyümediğini dile getiren Reinfeldt, dünya nüfusunun yüzde 3,2'sini oluşturan 242 milyon insanın göçmen durumunda bulunduğunu söyledi. Reinfeldt, "Forumu desteklediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Birbirimizi daha çok sevmek zorundayız. Yapıcı tartışma ağı oluşturmamızı arzuluyorum" ifadelerini kullandı.

Veliaht Prenses Victoria, insanların farklı nedenlerle coğrafik sınırları aştığını belirtti. Kimi zaman daha iyi hayat şartlarına sahip olmak için arayışa giren insanların daha çok politik ve ekonomik ya da inançsal sorunlar nedeniyle göç etmek zorunda kaldığını belirten Prenses Victoria, İsveç'in geçen yüzyılda ülkeyi İsveçlilerin yanı sıra göçmenlerle inşa ettiğini söyledi.

Geçen yüzyılın ortalarında Finlandiya'dan çok sayıda insan İsveç'e göç ederken, bir o kadar İsveçli'nin de daha iyi hayat için başka ülkelere göç ettiğini anlatan Prenses Victoria, "Bugün de birçok İsveçli genç daha iyi fırsatlar için Norveç ya da Danimarka'da çalışıyor. Bu konuda uluslararası işbirliği içinde bulunmaktan dolayı ülkemizle gurur duyuyoruz. Bu forumun göç konusunda maksimum pozitif şartları sağlamada yardımcı olacağını umuyorum" diye konuştu. 

- "900 bin Suriyeli Türkiye'de"

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ise yaklaşık 900 bin Suriyeli'nin Türkiye'de yaşadığını, bunların 220 bininin kamplardaki çadır ve konteynerlerde yaşadığını anlattı.

Türkiye'nin Suriyeli göçmenlerin iyi şartlarda yaşaması için yaklaşık 3 milyar dolar harcadığını, kampın dışında yaşayanlara sunulan hizmetlerle beraber bunun iki katına çıktığını ifade eden Çavuşoğlu, uluslararası camianın zor şartlarda yaşayan Suriyeliler için destek olması gerektiğini kaydetti.

Forum, 16 Mayıs'a kadar sürecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com