Kürkçü: Niye Diyarbakır'da toplantı yapalım!

Kürkçü: Niye Diyarbakır'da toplantı yapalım!
BDP-Bağımsız bloğunu sosyalist millet vekillerinden, Deniz Geçmişlerin arkadaşlarından Ertuğurul Kürkçü'den yemin töreni öncesinde önemli açıklamalarda bulundu.

Türk solunun önde gelen isimlerinden BDP Mersin Millet veklili Ertuğrul Kürkçü, Haber Türk'te Deniz Arsalan Yılmaz'ın konuğu oldu.

Yemin boyukotunu son dönemelerde sivillere yönelik yapılan terör saldırıları nedeniyle sonlandırma kararını alan BDP, bugün Meclis'te yemin edeccek ve yeni yasama dönemi çalışmlarında yerini alacak.

Ertuğrul Kürkçü, tutuklu olan millet vekillerinin AİHM'de alaınacak kararla serbest bıarakılacağını belirtti. Kürkçü, buna örnek olarak Yunanistan'da yapılan uygulamayı göstererek, AKP'nin bu sorunda birincil derecen sorumlu olduğu ifade ederek, savcılart üzerinde baskı kurulduğunu iddia etti.

BDP-Bağımsız bloğunun sol sosyalist adaylarından, İstanbul Millet Vekili Ertuğrul Kürkçü, yeni yasama döneminde grup toplantılarını Ankara'da yapacaklarını açıkladı. Yılmaz'ın Diyarbakır'da yapılan toplatıların BDP'nin Türkiye'den bağımsız hareket ettiği yönünde okunduğunu söylemesi üzerine Kürkçü çok öfkelendi:

"Her yerde toplantı yaparız. Diyarbakır Türkiye'nin bir kenti değil mi, peki Diyarbakır'da toplantı yapınca niye problem oluyor. Niye mesela Kızlcahamam'da toplantı yapınca biz bundan huylanmıyoruz, AKP ayrı devlet mi kuruyor diye, bunlar saçma sapan şeyler"

"Bizim seçmenlerimizin ve millet vekillerimizin büyük çoğunluğu o bölgeden geliyorlar, buranın dışında sadece 5 millet vekili var, Adana, Mersin ve 3 İstanbul millet vekili. Ankara'da meclis zatan tatile girmiş, Ankara'daki çalışmalar devam etmeyince, en kolay toplanma yeri olarak Diayarbakır'da toplanmaktan başka bir şey yoktur."

Didem Arslan Yılmaz'ın bundan sonra toplantılarınızı yine Diyarbakır'da mı yapıcaksınız sorusuna ise Kürkçü şöyle yanıt verdi;

"Hayır efendim ne alakası var, Meclis'e geleceğiz niye Diyarbakır'a gelelim Yahu biz size biraz tuaf mı gözüküyoruz. Niye burada toplantı salonu varken gidip başaka yerde toplanacağız, taşınacağız Diyarbakır'a. Niye, bu masarafa katlanalım, niye bu sıkıntıya katlanalım"  

"Biz geldik işte haklarımızdan ve imtiyazlarımızdan asla feadakarlık etmeyeceğiz kimse bunu bizden beklemesin".  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com