"Kurs açacağız"

"Kurs açacağız"
Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret eden Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Salih Melek, "Yerel medya bizim için çok önemli bunun içinde kurs açacağız" dedi.

Afyonkarahisar'da çeşitli temaslarda bulunan Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Salih Melek, Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Güzbey'i ziyaret etti. Salih Melek, ziyarette yaptığı konuşmada, yerel medyaya önem verdiklerine dikkat çekerek basın mensuplarına yönelik her türlü çalışmaya açık olduklarını vurguladı. Ankara'da 'Afyonkarahisar Rüzgarları Ankara'da Esiyor' adlı bir sergi açacaklarını dile getiren Melek, 'Bizim genel müdürlüğün en modern en geniş galerisi var bu galeride 1 hafta süreyle 'Afyon Rüzgarları Ankara'da Esiyor' diye bir sergi açalım dedik ve hem fotoğrafları hem de sanatsal bilimleri olsun bakanlarımız, milletvekillerimiz ve bütün bürokratlar görsünler. Hem bu güzellikleri Ankaralılar görüyor hem de yabancılar da görecek. İnşallah bu seyahatimiz Afyon için faydalı olacak. Devlet hizmet için vardır, hizmet devlet için vardır. Biz kurum olarak ne gerekiyorsa iş birliği yapmaya hazırız. Türkiye Avrupa Birliği'ne yöneldiği için özgürlükler var. Sadece bir gazete çıkarta bilmek için Cumhuriyet Savcılığına beyanname veriliyor. Bizimiz amacımız herkes fikrini özgür olarak gündeme getirsin. Ama burada bazı sıkıntılar oluyor herhalde. Biz çözümü hep şundan sağlıyoruz ; gazete patronları kendi aralarındaki dayanışmayla işi daha mükemmel hale getirsinler diye. Böyle olursa daha iyi olur' diye konuştu.
Yerel gazetelerin sorunlarına da değinen Melek, Türkiye genelinde yaklaşık 2 bin 140 yerel gazetenin olduğunu ve Genel Müdürlükte birim oluşturarak bu gazeteleri takip ettiklerini söyledi. Birim sayesinde okunan yerel gazetelerde yer alan o ilin sorunlarıyla ilgili birimlere bilgi aktarıldığını da ifade eden Melek, 'Sizin gazetelerinizi bizim bütün arkadaşlarımız okuyorlar. Şu anda 2 bin 140 civarında yerli gazete var. Bir birim oluşturduk gazeteleri okuyorlar. Afyon'la ilgili ne tür olumlu gelişme var, ne tür eksiklikler var bunları ilgili makama biz iletiyoruz çünkü yetkililerin bu 2 bin 140 gazeteyi okuması mümkün değil. Biz bunları hatalık olarak 8-10 sayfaya indirgiyoruz gelişme ve eksiklikleri ilgili makamlara iletiyoruz onlarda gerekli önlemleri alıyorlar' dedi.

'BASINA YÖNELİK KURS VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ'
Yerel basınla ilgili çalışmaların yapılması gerektiğini ifade eden Melek, özellikle yerel medyayla ilgili iki tane proje geliştirdiğini söyledi. Melek, 'En son dil konusu vardı 50 tane yerel medya mensubu, 50 tanede yaygın medya mensubu ama yerel medya istediğimiz sayıda olmadı şuanda kursa başlayacaklar 3 ay Türkiye'de kurstan sonra bir 3 ay, ya Londra'da ya da Washington'da hem kendi bilgi ve becerilerini aktaracaklar hem de orada deneyim kazanacaklar. Siz hangi alanda Haber Yazma Teknikleri, Görüntü Alma Teknikleri size 1 günlük veya 2 günlük Ankara'da da olabilir burada da olabilir alanlarında uzman hocaları da getiririz size kurs verirler. Sayın Başkanım siz organize yapın biz kendi imkanlarımızı kullanırız' şeklinde konuştu.
Afyonkarahisar projesi olan basın yayın kuruluşlarının projelerini imkanlar dahilinde değerlendire bileceklerini belirten Salih Melek, 'Yabancı dil konusunda isteyen dili Türkiye'de öğrenebilir. Ben iki dil biliyorum ikisini de Türkiye'de öğrendim ama çok çalıştım. Dil konusunda şartları tutan herkesi alıyoruz. Şartlar da sadece basın kartı olma şartı var, yaşı 40'ı geçmeyecek birde kuruluşundan izin alınması gerekli. Masrafları karşılanıyor, cep harçlığı veriliyor 40 TL günlük, kitabı, defteri her türlü  masrafı karşılanıyor. Buraya gelmemizin amacı hem arkadaşları tanımak hem de projeleriniz varsa aklınızda kalmasın yazın mümkün olduğu sürece biz uygulamaya çalışırız. Şu ana kadar benim söz verip de yerine getirmediğim bir şey olmadı. Şu anda bir proje var inşallah önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Yeter ki siz isteyin biz isteyelim olur' ifadelerini kullandı.
Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Güzbey de, Başbakanlığın yerel medyanın desteklenmesi konusunda atılımlar yapmasını istedi. Güzbey, 'Turistler ilimize gelmiyor, yerli turistler buraları bilmiyorlar. Resmi ilanlar bundan sonra azalacak. İnternet üzerinden olacak. Yıllık blok alımlarla ilanlar yapılacak. Bizimde bu açıdan kendimizi yenilememiz gerekir. Yenilerken de tabii ki Başbakanlığın bize desteği şart. Sadece biz resmi ilana dayalı çalışmayalım da hem bölgeyi tanıtalım, hem bu ülkenin tanınmamış değerlerini tanıtalım ama Başbakanlıkta bunlarla ilgili dokümantasyon gelsin hem de bunlarla ilgili belle sayfa ilanlarla bilirli katkı verilsin. En azından gazetelerin daha çok okunma imkanı sağlansın' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com