Kurşun geri kazanım tesisinin kapasitesinin artırılmasına tepki

Kurşun geri kazanım tesisinin kapasitesinin artırılmasına tepki
Gediz'de faaliyet gösteren bir akü şirketine ait kurşun geri kazanım tesisinde kapasite artırımı planlanması, vatandaşlar arasında tepkiye yol açtı.

Gediz'de faaliyet gösteren bir akü şirketine ait kurşun geri kazanım tesisinde kapasite artırımı planlanması, vatandaşlar arasında tepkiye yol açtı.
Alınan bilgiye göre, şirket, Gediz-Uşak karayolunun 5. kilometresindeki Değirmenüstü mevkinde yaklaşık 40 yıl önce kurulan tesisin yıllık 14 bin 400 ton olan kurşun üretim kapasitesini 30 bin tona çıkarmak için proje çalışması yürüttü.
Projeye tepki gösteren Gediz Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, belediye binası ve Belediye Kültür Merkezinde organize ettiği halkı bilgilendirme toplantılarında, tüm toplum kesimlerini çevreye ve insan sağlığına sahip çıkmaları konusunda uyardı. Bu toplantıların ardından, söz konusu şirket tarafından Fırdan beldesinde Halkın Katılımı Toplantısı düzenlendi.
İl Çevre ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Dinç başkanlığındaki toplantıda, Kimya Mühendisi Metin Aydın tarafından şirketin Kurşun Geri Kazanım Tesisi Kapasite Artırımı Projesi hakkında bilgisayar destekli ayrıntılı bilgi verildi.
Bilgilendirmenin ardından konuşan Saraoğlu, kurşunun, dünyada radyoaktiviteden sonra en fazla çevre ve halk sağlığı sorunu ortaya çıkaran zehirli bir madde olduğunu, çevreyi kirlettiği zaman temizlenmesinin neredeyse imkansız olduğunu savundu.
Gediz halkının kurşunun zararlarıyla ilgili yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadığını söyleyen Saraoğlu, şunları kaydetti:
''İstihdam ve üretime karşı değiliz. Ancak başkaları para kazanırken asla çevre halkının zehirlenmesine göz yummayacağız. Çok kısa bir süre içerisinde oldu bittiye getirilen proje hakkında herkes bilgi sahibi olmalıdır. Bacadan çıkan tozların filtrelerle tutulacağını söyleyen şirket, zehirli gazların nasıl tutulacağını açıklamıyor. Emisyon oranlarını da net bir şekilde ortaya koyamıyorlar. Fabrikanın kapanmasından endişe eden işçilere karşı iyi niyetliyiz. 1970'li yıllarda antimuan elde etmek üzere kurulan fabrika, zaman içerisinde değişikliğe giderek 1992 yılında kurşun imalatı için ruhsat aldı ve yıllık 14 bin ton olarak alınan ruhsatı zaman içinde yenilemeye gitmeksizin 30 bin tona yakın üretim sürecine girdi. Ayrıca şirket yönetimi bugünkü fiili üretimini resmileştirmek istiyor. Bu imalathane akü üretimi yapmıyor. Tam tersi hurda aküler toplanarak buraya getiriliyor ve burada akülerin içeriği ayrıştırılarak, kurşun yüksek dereceli fırınlarda eritilerek ayrıştırılıyor. Kurşunun eritilmesi sırasında çıkan buhar, bacalardan ve bacadaki filtreye rağmen havaya karışarak yaşayan ve nefes alan her türlü canlıya ulaşıyor.''
Saraoğlu, makul bir kamuoyu oluşturarak ilk aşamada kapasite artışına izin verilmemesini sağlamayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.
Gediz Belediyesi Avukatı Eflatun Coşar ise kurşun geri kazanım tesisinde çalışanların kanlarının Türk Kızılayı'nca bağış olarak kabul edilmediğini öne sürdü.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com