Kurşunlar Türkiye'ye düşüyor!

Kurşunlar Türkiye'ye düşüyor!
Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nin karşısında bulunan Telebyad İlçesi'nde çatışmaların başlaması Türkiye tarafında tedirginliğe yol açtı.
Çatışmalardan kaçan Suriyeliler, sınırdaki Türk askerlere teslim olurken, kaçanlara ateş edilmesi nedeniyle kurşunların Türkiye tarafına ulaşması üzerine belediye hoparlörlerinden vatandaşlara dışarı çıkmamaları ve sınır bölgesine yaklaşmamaları yönünde uyarı anonsları yapılmaya başlandı.
 
İç karışıklığın olduğu Suriye'nin sakin kenti olarak bilinen Rakka'da son günlerde başlayan çatışmalar, Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne 1 kilometre uzaklıktaki Talabyad İlçesi'ne de sıçradı. 2 gündür süren çatışmalar bugün şiddetlenirken, onlarca Suriyeli evlerini terk edip sınır bölgesine gelerek Türkiye'ye sığınmaya başladı. Silah seslerinin ve dumanların yükseldiği ilçeden kaçan 50'yi aşkın kişi, sınırdaki Türk askerlerine teslim olarak sığınma talebinde bulundu. Türkiye tarafına alınanlar ilçede kurulu bulunan çadır kente yönlendirilirken, kaçanların peşinden ateş edilmesi üzerine güvenlik güçleri alarma geçti. İlçeye asker takviyesi yapılırken, Türkiye tarafına mermilerin gelmesi üzerine sınırdaki önlemler artırıldı. Suriye tarafında meydana gelen çatışmalar nedeniyle ateşlenen silahlardan çıkan mermilerin Türkiye tarafına gelmesi üzerine Kaymakamlık tarafından belediye hoparlörlerinden vatandaşlara dikkatli olmaları yönünde uyarı anonsları yapıldı. Suriye tarafında halen silah sesleri yükselirken, sınırı geçerek Türkiye tarafına gelenler ilçedeki çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğünü söyledi.
 
Öte yandan, Suriye kasabasındaki bazı evlerin çatılarına PKK'nın renklerini simgeleyen; sarı, kırmızı, yeşil renkli bezler asıldığı görüldü. Yaşanan gelişmelerin ardından Suriye'ye açılan Akçakale Sınır Kapısı giriş ve çıkışlara kapatıldı.
 
ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR
 
Akçakale'ye 1 kilometre uzaklıktaki Suriye'nin Rakka şehrine bağlı Telebyad İlçesi'nde ordu askerleri ile muhalifler arasında başlayan çatışmalar şiddetini artırarak sürüyor. 
 
Silah, top ve bomba seslerinin yükseldiği Suriye'de yaşanan şiddetli çatışma, Akçakale'de de vatandaşlar tarafından tedirgin şekilde takip ediliyor. Şiddetli çatışmalardan kaçan aralarında bazı yaralıların da bulunduğu çok sayıda Suriyeli, sınırı geçerek Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. Yaralı olan Suriyeliler kentteki hastanelerde tedavi edilirken, çocuklarıyla evlerini terk ederek Türkiye'ye gelenler ise Akçakale'de bulunan Süleyman Şah Çadır Kent'e yerleştirildi. 
 
Silah seslerinin duymadığı ve bombalanan yerleşim birimlerinden dumanların yükseldiği ilçede muhaliflerin, Türkiye sınırına birkaç yüz metre mesafedeki Telebyad Sınır Kapısı'nı ele geçirmeye çalıştığı bildirildi. Şiddetli çatışmaların sürdüğü Suriye tarafından seken bazı mermiler ile Akçakale'deki evlere isabet etti. 
 
Yetkililer, vatandaşların dışarı çıkmamaları ve sınır bölgesine yaklaşmaması için belediye hoparlörlerinden anonslar yapmayı sürdürürken, sınırdaki güvenlik önlemleri de en üst seviyeye çıkarıldı. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com