“Kürt açılımı yerli malı değil”

“Kürt açılımı yerli malı değil”
“Kürt açılımı boyumuzu aşıyor” diyen Can Ataklı, açılımın yerli malı olmadığını iddia etti.

Vatan gazetesi yazarı Can Ataklı bugün köşesine Kürt açılımını ve iktidarın tutumunu taşıdı.
 
İşte o yazıdan bir bölüm:
 
“Bu iş bizim işimiz değil.
 
Taa başından beri, ki defalarca yazdım, ekranlarda söyledim, Kürt açılımı yerli malı değil, uluslararası güçlerin Türkiye’ye dayatması, biz sadece bu planı halkın da kabul edeceği biçimde formüle etmeye çabalıyoruz.
 
İmralı’daki terör lideri ile resmi görüşmelerin başlamasıyla “Bu kez belki çözümde kararlıdırlar” diye ben de umutlanmıştım. Yapılan pazarlıkların muhalefetle paylaşılması ve ortak bir karar alınması hâlinde bu sürecin çok hızlanacağına da inanıyordum. Ancak Başbakan Erdoğan’ın Afrika’ya giderken yaptığı açıklamalar sanıyorum pek çok kişin umudunu yine kırdı.
 
Erdoğan’ın, destek vereceğini açıklayarak kendi seçmeniyle bile ters düşme riskini göze alan Kılıçdaroğlu ile alay etmesi “Bana ne kredisi veriyorsun, sen kendin muhtaçsın” sözleri can sıkıcı. Oysa Başbakan destek almaya niyetli olmasa bile bunu daha nazik bir üslupla belirtebilirdi.
 
İktidar terör lideriyle ne yaptığını muhalefete açıklama gereği duymuyorsa da Türk halkının “Orada ne konuşulduğunu” öğrenme hakkı vardır. “Devlet her şeyi açıklamaz, bazı şeyler gizli kalır” söylemi iktidarı kurtarmaz.
 
Hani şeffaf devlet olacaktı, hani demokrasilerde gizli bir şey olmazdı? İmralı’daki terör lideriyle “görüşme” yapıldığı önce sızmış sonra en yüksek makamlardan resmen açıklanmıştır. O halde artık gizlilik kavramı bu konu için geçerli değildir.
 
İktidar halkın kuşkularını gidermek ve görüşmelerin seyri ile ilgili açıklamalar yapmak zorundadır.
 
Yandaş gazetecilere sızdırma bilgiler vermek zaman kazanmak ve kafa karıştırmak için oynanan bir oyundan ibarettir. Gizlilik bahanesi altında sürdürülen ve kamuoyu ile paylaşılmasında ketum davranılan bu pazarlıklar, hiç unutulmasın ki bir süre sonra iktidarın en önemli açmazlarından biri hâline gelebilir.” (CTE)
 
Yazının tamamı için tıklayın: http://haber.gazetevatan.com/Haber/504604/1/Gundem

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com