Kürt aydını Kemal Burkay, saldırıları kınadı!

Kürt aydını Kemal Burkay, saldırıları kınadı!
Kürt siyasetçi-yazar Kemal Burkay, Hakkari Çukurca'da yaşanan terör olaylarının ardından yazılı açıklama yaptı.

Kürt siyasetçi-yazar Kemal Burkay, PKK saldırılarına tepki gösterdi. Burkay, "PKK saldırıları süreci sabote ediyor" dedi.

Kürt siyasetçi-yazar Kemal Burkay, Hakkari Çukurca'da yaşanan terör olaylarının ardından yazılı açıklama yaptı. Kürtlerin ve Türklerin büyük çoğunluğunun çatışmadan şiddetten yana olmadığını söyleyen Burkay, "Bunun için el ele verip ülkeyi 90'lı yıllara götürmek isteyenleri fırsat vermeyelim" dedi. Açıklamasında, Türkiye'nin BDP'nin parlamento boykotu ve PKK'nın artan saldırıları ve buna karşılık yapılan askeri operasyonlarla ortamın hayli gerildiğini belirten Burkay, bu süreçte tırmanan şiddete yönelik görüşlerini açıkladığını söyledi. PKK'nın saldırılarının diyalog ve çözüm sürecine hizmet etmediğini aksine sabote ettiğini daha öncede açıkladığını belirten Burkay açıklamasını şöyle sürdürdü:

"BDP'nin parlamentoya dönmesini, PKK'nın silahlı eylemlerini durdurmasını, buna karşılık askeri operasyonların son bulmasını önerdim. Ne yazık ki gelişmeler olumsuz bir doğrultu izlemeye devam ediyor. BDP'nin parlamentoya döndüğü ve yeni bir anayasa için çalışmaların başladığı bir aşamada, dün ve bugün Bitlis'te ve Hakkari Çukurca'da yaşanan olaylar bu olumsuz gelişmeleri doruğa çıkardı. Bitlis'te patlatılan bomba sonucu beşi polis, dördü sivil olmak üzere 9 yurttaşımız hayatını yitirdi. Hakkari Çukurca'da ise PKK'nın saldırıları sonucu 26 asker hayatını yitirdi, 22 asker ise yaralandı. Bu gelişmeler ülkede gerilimi ve öfkeyi arttırdı. Şahsen, tüm iyi niyetli insanlar gibi bu gelişmelerden büyük üzüntü ve kaygı duyuyorum."

KÜRT HALKININ KAZANIMLARI ZARAR GÖRECEK

PKK'nın son terör saldırılarının ardından operasyonların büyüyeceğini ve yeni bir kara harekatının gündeme geleceğini belirten Burkay, "Böylece ne yazık ki, daha çok kan dökülecek, daha çok acı çekilecek ve bunun ne Kürt halkına, ne Türkiye'ye yararı yok. Güney'deki Kürt halkının kazanımları da bundan zarar görecektir. Sonuç olarak BDP'nin boykotunun ardından PKK'nin tırmanan silahlı eylemleri, daha o günlerde yazdığım 'Kaos kimin işine yarar?' başlıklı yazımda dile getirdiğim kaygıları haklı çıkardı. Doğan kaos ortamı en başta Kürt halkına zarar veriyor, diyalog ve demokratikleşme ortamını sabote ediyor, çözümü zora sokuyor."

UYARILARIMIZ SONUÇ VERMEDİ

Şimdiye kadarki uyarılarımız, yanlışta ısrar edenleri bundan döndermeye ne yazık ki yetmedi. Bundan sonra yaşanacaklar onlar için öğretici olur mu, yaşayıp göreceğiz. İçerde ve dışarıda şiddetten yarar uman ve bunu kışkırtan güçlerin varlığını da unutmamalı. Bunlar elbette insanlarımızın çıkarını değil kendi programlarını izleyeceklerdir."

ŞİDDETİ TERKEDİN ÇAĞRISI

Her şeye rağmen Kürtlerin ve Türklerin karşılıklı olarak sağduyuya uygun davranması gerektiğini vurgulayan Burkay açıklamasını şöyle tamamladı:

"Uzun deneyimlerimiz şiddetin bir şeyi çözmeyeceğini bize gösterdi. Bundan sonrası içinse şiddet hiçbir şeyi çözmeyecek.Ben, ülkemizde hem Kürtler hem Türkler bakımından halkın ezici çoğunluğunun barışçı bir çözümden yana olduğu kanısındayım. Kitleler silahlar sussun istiyor. Bunun için el ele vermeli ve şiddeti tırmandırıp diyalog, çözüm ve barış sürecini sabote etmek, ülkeyi 90'lı yıllarda olduğu gibi bir yangın yerine çevirmek isteyenlerin oyunlarını boşa çıkarmalıyız."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com