"Kürt halkı devrimi destekliyor"

"Kürt halkı devrimi destekliyor"
Abdulbasit Seyda, Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan ve yaklaşık 3 saat süren görüşme sonrasında yaptığı basın açıklamasında, Bakan Davutoğlu'yla Suriye'deki son durumu ve gelecekle ilgili senaryoları ele aldıklarını belirterek, "Türkiye'ye Suriye halkına ve

Suriye'deki ve sınırdaki şiddet olayları artarken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Suriye Ulusal Konseyi heyetiyle biraraya gelmesi dikkat çekti. Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Abdulbasit Seyda, "Mülteci kamplarında sorumsuzca yapılan hareketleri şiddetle kınıyoruz" derken, kendi taleplerine yönelik, "Şuana kadar Esat rejimini kınayacak kararlar bile çıkmadı. Bu yüzden bundan sonra BM Güvenlik Konseyi dışında kararlar çıkarmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı. Seyda, Suriye'de bazı şehirlerde PKK'nın kontrolü ele geçirmesine ilişkin, "Kürt sorunu ancak Suriye'nin milli çatısı altında çözülebilir" diyerek Kürt halkının devrimi desteklediğini vurguladı.

Abdulbasit Seyda, Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan ve yaklaşık 3 saat süren görüşme sonrasında yaptığı basın açıklamasında, Bakan Davutoğlu'yla Suriye'deki son durumu ve gelecekle ilgili senaryoları ele aldıklarını belirterek, "Türkiye'ye Suriye halkına verdiği destekten dolayı çok müteşekkiriz" dedi.

"MÜLTECİ KAMPLARINDA SORUMSUZCA YAPILAN HAREKETLERİ KINIYORUZ"

Türkiye ile ilgili istişarelere ve işbirliğine devam edeceklerine vurgu yapan Seyda, mülteci kamplarında çıkan isyanlara ilişkin, "Mülteci kamplarında sorumsuzca yapılan hareketleri şiddetle kınıyoruz. Bu hareketler münferit hareketlerdir, kesinlikle hiçbir şekilde meşrulaştırılamaz" ifadelerini kullanarak eğer kamplarda bir aksaklık varsa bunu özel komitelerin ele alıp çözebileceğini kaydetti.

"KÜRT HALKI DEVRİMİ DESTEKLİYOR"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Seyda, Suriye'de bazı şehirlerde PKK'nın kontrolü ele geçirdiği haberlerine yönelik soruya, "Kürt sorunuyla ilgili Suriye Ulusal Konseyi olarak biz milli misakımızda ele aldık. Kürt sorunu ancak Suriye'nin milli çatısı altında çözülebilir" yanıtını vererek, Kürt halkının devrimi desteklediğinin, PKK ya da PYD'nin yaptıklarıyla ilgili Suriye rejiminin PYD'ye bir devir teslimi yaptığını ve kenarlara çekildiğini fakat Kürt halkının hiç bir zaman bu grupların yanında durmadığının ve Suriye devriminin yanında olduğunun altını çizdi.
Seyda, sınır kapılarındaki son duruma ve Esat sonrası duruma ilişkin, "Sınır kapılarının çoğu Özgür Suriye Ordusu'nun elindedir. Biz Türk tarafıyla bu sınır kapılarının hareketinin düzenlenmesi için görüştük" derken, Suriye'deki senaryolara yönelik Esat sonrasındaki geçici dönemde lokal koordinasyon komiteleri ve yerel idarelerin durumu yöneteciğini ve daha sonra serbest seçimlere zemin hazırlanacağını söyledi.

"ARTIK BM GÜVENLİK KONSEYİ'NİN DIŞINDA BİR ÇÖZÜM ARAYIŞINDAYIZ"

Suriye muhalefetinin taleplerine yönelik ise Seyda, baştan beri Türkiye'den hem maddi hem de lojistik destek aldıklarını belirterek, "Suriye davası için artık BM Güvenlik Konseyi çerçevesinde çözüm beklenmesi çok zor. Artık Güvenlik Konseyi'nin dışında bir çözüm arayışında bulunuyoruz. BM ikinci dünya savaşında kurulduğu anlayışla şuan Suriye'deki durumu ele alamaz" diyerek şöyle devam etti:
"Mutlaka artık Suriye'nin dost ülkeleri çerçevesinde veya BM Genel Kurulu'nda bir karar çıkartmaya çalışacağız. Şuana kadar Esat rejimini kınayacak kararlar bile çıkmadı, bu yüzden bundan sonra BM Güvenlik Konseyi dışında kararlar çıkarmaya çalışacağız."

"CANİ VE KATİL BİR REJİM KİMYASAL SİLAHA MEYİL EDEBİLİR"

Suriye Dışişleri Bakanının kimyasal silah kullanabileceklerine yönelik açıklamasını, "Çocukları katleden, kadınların ırzına geçen bir rejim bu tür silah kullanmaya meyil edebilir. Fakat, teknik alt yapısı müsait olmayabilir. Rejimden bu tür hareketler beklenebilir. Çünkü cani ve katil bir rejiimdir. Bu yüzden BM ve uluslararası camia rejimin bu tür eyleme meyil etmemesi için engel olması lazım" şeklinde değerlendirdi.

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com