Kurt saldırısı: 1 ölü

Kurt saldırısı: 1 ölü
Kütahya'da dağdan inen kurt, 4 ayrı yerde yaptığı saldırıda 1 kişiyi öldürdü, 1 kişiyi de ağır yaraladı.

Kütahya'da dağdan inen kurt, 4 ayrı yerde yaptığı saldırıda 1 kişiyi öldürdü, 1 kişiyi de ağır yaraladı.

Alınan bilgiye göre, Çulhalar köyü Dereboyu mevkisinde küçükbaş hayvanlarını otlatan Kezban Kartalmış (79) ve komşusu Şerife Erkip (76), ormanlık alandan gelen kurdun saldırısına uğradı.
Şerife Erkip, başı, göğsü, bacakları ve boynuna aldığı darbeler sonucu olay yerinde hayatını kaybetti.
Kezban Kartalmış ise elindeki değnekle kurda karşılık vermeye çalıştı. Uzun süren boğuşmanın ardından ağır yaralanan Kartalmış, yaklaşık 500 metre uzaklıktaki köye güçlükle yürüyerek yardım istedi. 112 Acil Servis ekiplerince kaldırıldığı Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesindeki ilk müdahalesinin ardından Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesine sevk edilen Kartalmış'ın hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.
Erkip'in cesedi ise Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi Morguna kaldırıldı.
-KÖY KARANTİNAYA ALINDI-
Kütahya'nın Simav ilçesinde, saldırdığı 2 yaşlı kadından birinin ölümü, diğerinin ağır yaralanmasına yol açan kurdun kuduz olması ihtimaline karşı olayın meydana geldiği köy karantinaya alındı.
İlçe Tarım Müdürü Ali Ceylan, yaptığı açıklamada, Çulhalar köyünde karantina önlemi alınarak ikinci emre kadar hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklandığını bildirdi.
Kurdun, kadınların yanı sıra 5 büyükbaş hayvan ve 2 çoban köpeğine saldırdığını tespit ettiklerini anlatan Ceylan, kuduz olup olmadığının öğrenilmesi için yakalanması veya olayın üzerinden belli bir sürenin geçmesi gerektiğini söyledi.
Köy muhtarı Metin Özkan ise kurdun saldırısı sonucu çeşitli yerlerinden yaralanan 5 büyükbaş hayvan ve 2 çoban köpeğinin, çevresine kireç dökülen alanda tutulduğunu ve buraya kimsenin yaklaştırılmadığını kaydetti.
Kurdun saldırısı sonucu ağır yaralanan ve Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesine kaldırılan Kezban Kartalmış'ın (79) hayati tehlikesinin devam ettiğini dile getiren Özkan, ''Olay yerinde ölen 76 yaşındaki Şerife Erkip'in cenazesi, Kütahya'dan gelecek özel bir ekip tarafından yıkandıktan sonra köyümüzde toprağa verilecek'' dedi.
Belediye hoparlörleri aracılığıyla anonslar yapılarak vatandaşların bölgede dikkatli olmaları ve dışarıda yalnız gezmemeleri konusunda uyarıldığı, kurdun yakalanması için köy halkı ve avcıların katılımıyla geniş kapsamlı sürek avı yapılmasının planlandığı öğrenildi.
Simav ilçe merkezine 50 kilometre uzaklıktaki Çulhalar köyünün Dereboyu mevkisinde dün akşam hayvanlarını otlatan Kezban Kartalmış ve komşusu Şerife Erkip'e kurt saldırmış, Erkip başı, göğsü, bacakları ve boynuna aldığı darbeler sonucu olay yerinde ölmüştü. Elindeki değnekle kurda karşılık vermeye çalışan ve uzun süren boğuşmanın ardından ağır yaralanan Kartalmış, Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmıştı.

-TAVŞANLI'DAN 10 AVCI, KUDUZ OLMASI İHTİMALİ BULUNAN KURDU AVLAMAK İÇİN SİMAV'A GİTTİ-
KÜTAHYA - Kütahya'nın Simav ilçesinde, saldırdığı 2 yaşlı kadından birinin ölümü, diğerinin ağır yaralanmasına yol açan ve kuduz olması ihtimali bulunan kurdu avlamak için Tavşanlı ilçesinden 10 avcı, olayın yaşandığı köye gitti.
Çulhalar köyüne giden ekipte yer alan Tavşanlı Avcılık ve Atıcılık Kulübü Başkanı Salih Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurdun kuduz olması ihtimali üzerinde durulduğu için önlem olarak sürek avı yapmak amacıyla yola çıktıklarını söyledi.
Kurtların genelde insanlara saldırmadığını ifade eden Kaplan, söz konusu kurdun kadınlara saldırmasının nedeninin kuduz olması ya da aç kalmasından kaynaklanabileceğini anlattı.
Kaplan, kurdun, kadınların otlattığı küçükbaş hayvanları kapmak isterken saldırmış olabileceğini bildirdi.
Olayla ilgili üzerinde durulması gereken en önemli konunun, yaban hayatı dengesinin bilinçsiz avlanmayla bozulması olduğuna dikkati çeken Kaplan, ''Biz, Tavşanlı Avcılık ve Atıcılık Kulübü olarak bu konunun üzerinde önemle duruyoruz. Köylerimizde, beldelerimizde, Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği içinde kurslar düzenliyoruz. Bu kurslarda bilinçli avlanma konusu üzerinde özellikle duruluyor. Bilinçli avcılık, doğadaki dengenin korunmasını sağlar'' dedi.
-''BİLİNÇSİZ AVLANMA DOĞANIN DENGESİNİ BOZDU''-
Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma Vakfı (TEMA) Şaphane İlçe Temsilcisi Ahmet Bayraktar (70) da ormanlar ve doğal yaşam alanlarının bilinçsizce yok edilmesinin, hayvanların barınma ve yiyecek alanlarını iyice daralttığını söyledi.
Bunun, vahşi hayvanların yerleşim alanlarına inerek insanlara saldırmasına yol açtığını dile getiren Bayraktar, şöyle konuştu:
''Son yıllarda ormanlar ve doğanın tahribi, bilinçsiz avlanmalar nedeniyle vahşi hayvanlar yerleşim yerlerine indi. Doğa örtüsünün değişiminde ilk etkilenen, ormanda yaşayan hayvanlardır. Avlanma dengesi bozulduğunda vahşi hayvanlar köylere iner. Son zamanlarda yöremizde domuz gibi vahşi hayvanların yerleşim yeri yakınlarına geldiğini belirledik. Domuz, ayı, kurt gibi saldırgan hayvanların yerleşim yerlerine inmemesi için doğal dengenin bozulmaması gerekir. Ormanlarda vahşi hayvanların yaşadıkları yerlere bilgilendirme levhaları konulması lazım. Herkesin ormanlarımıza ve doğal yaşama sahip çıkmasını istiyoruz.''
Simav ilçe merkezine 50 kilometre uzaklıktaki Çulhalar köyünün Dereboyu mevkisinde dün akşam hayvanlarını otlatan Kezban Kartalmış (79) ve komşusu Şerife Erkip'e (76) kurt saldırmış, yaşlı kadın başı, göğsü, bacakları ve boynuna aldığı darbeler sonucu olay yerinde ölmüştü. Elindeki değnekle kurda karşılık vermeye çalışan ve uzun süren boğuşmanın ardından ağır yaralanan Kartalmış, Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmıştı.
-KURDUN SALDIRISI SONUCU ÖLEN ŞERİFE ERKİP'İN CENAZESİ, ÇULHALAR KÖYÜNDE TOPRAĞA VERİLDİ-
Kütahya'nın Simav ilçesinde, hayvanlarını otlatırken kurdun saldırısı sonucu ölen yaşlı kadının cenazesi toprağa verildi.
Saldırıda yaşamını yitirdikten sonra Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi morguna konulan Şerife Erkip'in (76) cenazesi, kurdun kuduz olması ihtimali bulunduğu için İl Sağlık Müdürlüğünce gönderilen özel giysili görevlilerce yıkandı.
Cenaze, daha sonra Kütahya'dan gönderilen özel tabuta yerleştirilerek, Simav Belediyesine ait cenaze aracıyla ilçe merkezine 50 kilometre uzaklıktaki olayın yaşandığı Çulhalar köyüne götürüldü.
Tabutun, helallik alınması amacıyla kadının evinin önüne getirildiği sırada yakınları ağıt yaktı.
Cenaze, burada yapılan duaların ardından köy camisine getirildi. Öğle vakti Simav Müftüsü Şükrü İkiz tarafından kıldırılan cenaze namazına, ölen kadının yakınları, İl Sağlık Müdürü Kamil Türkmen, İl Tarım Müdürü Altuğ Atalay, Simav İlçe Tarım Müdürü Ali Ceylan, Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Naci Çağlar, AK Parti Simav İlçe Başkanı Mehmet Yağcı ve vatandaşlar katıldı. Cenaze, köy mezarlığında toprağa verildi.
-23 KÖYDE KARANTİNA UYGULAMASI-
İl Tarım Müdürü Atalay, Çulhalar dahil çevredeki 23 köyde karantina uygulaması başlatıldığını söyledi.
İkinci emre kadar bu köylere hayvan giriş ve çıkışının yasaklandığını belirten Atalay, İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerince Çulhalar'daki tüm köpeklere kuduz aşısı yapıldığını bildirdi.
Kütahya il merkezi ve ilçelerden çok sayıda avcının, kuduz olma ihtimali bulunan kurdu avlamak için yola çıktığı, çalışmaların kurdun ölü veya diri yakalanmasına kadar süreceği öğrenildi.
Köylerde önlem alan jandarma ekipleri de vatandaşları arazide yalnız gezmemeleri ve tedbirli davranmaları konusunda uyardı.
Olayda ağır yaralanan ve Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi İntaniye Servisinde tedavisine devam edilen Kezban Kartalmış'ın (79) hayati tehlikesinin sürdüğü belirtildi.
Çulhalar köyünün Dereboyu mevkisinde dün akşam hayvanlarını otlatan Şerife Erkip ve komşusu Kezban Kartalmış'a kurt saldırmış, Erkip, başı, göğsü, bacakları ve boynundan yaralanması sonucu olay yerinde ölmüştü. Kartalmış ise elindeki değnekle kurda karşılık vermeye çalışmış, uzun süren boğuşmanın ardından ağır yaralanmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com