"Kürtaj" batı medyasında

"Kürtaj" batı medyasında
Başbakan Recep Erdoğan’ın “kürtaj” ile ilgili sert ifadeleri, Batılı basına yansımayı sürdürüyor.

Gazeteler, “Kadınların öfkesini tetikledi”, “Kökleri İslam’da olan hükümete ilişkin kaygıları yeniden canlandırdı”, “derken “Aşırı otoriterliği yüzünden eleştirilen Başbakan yeni bir cephe açtı” derken, Türkiye'de Erdoğan için yapılan “Türk kadınlarının vajinalarının bekçisi” gibi yorumları da aktardı.

NYT: “HÜKÜMETE İLİŞKİN KAYGILARI YENİDEN CANLANDIRDI”

New York Times, Başbakan Erdoğan’ın kürtajı “cinayet” ve Türk nüfusunu azaltmaya yönelik “sinsice bir plan” olarak nitelediğini belirterek, “Kökleri İslam’da olan hükümete ilişkin kaygıları yeniden canlandıran sözleri, çeşitli hak gruplarının tepkilerine yol açtı” yorumunu yaptı.
ABD’li Gazete “Tıp uzmanları, Türkiye’de sezaryen oranlarının yüksek olduğunu kabul ediyor ama bu rakamların, daha iyi sağlık hizmeti ve eğitimle düşeceğini de vurguluyorlar" diye yazdı.

INDEPENDENT: ”KADINLARIN ÖFKESİNİ TETİKLEDİ”

İngiliz Independent gazetesi, “Türk Başbakanı Kadınların Öfkesini Tetikledi” başlığını kullandığı haberinde Erdoğan’ın “Her kürtaj bir Uludere” ifadelerinin kadın hakları aktivistlerinden “öfkeli bir tepki”ye yol açtığına dikkat çekti.
Haberde “Türkiye, anayasasını yeniden yazmaya hazırlanırken ve artık Avrupa Birliği’ne katılım sürecine odaklanmazken Sayın Erdoğan’ın sözlerinin özel bir ağırlığı var” görüşü de dile getirildi.
Gazete "Kürtajın sınırlandırılmasının ise, daha çok annenin ölmesine neden olabileceği uyarısını yapıyorlar” diye yazdı.

LE MONDE:”AŞIRI OTORİTERLİĞİ YÜZÜNDEN ELEŞTİRİLİYOR"

Fransız Le Monde gazetesi, Türkiye’de yapılan yorumlara gönderme yaparak “Recep Tayyip Erdoğan: ‘Türk Kadınlarının Vajinalarının Behçisi’” başlığını kullandığı haberinde “Aşırı otoriterliği yüzünden her taraftan eleştiriler alan Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni bir cephe açtı” dedi ve “feminist örgütler”in protesto gösterilerine dikkat çekti.
Türk solu ve laik çevrelerinin, “İslami muhafazakar parti” tarafından teşvik edilen “toplum modeli konusunda yeniden tedirgin” olduklarını kaydeden gazete, Erdoğan’ın kısa bir süre önce tiyatrolara karşı “mücadeleye başladığını”, onları özelleştirmekle “tehdit ettiği”ni de yazdı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com